Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Gaz jako paliwo dla chemii może być problemem

Autor: DM
Dodano: 21-09-2021 16:57 | Aktualizacja: 21-09-2021 17:44

Firmy chemiczne muszą poszukiwać alternatywy energetycznej. Dekarbonizacja jest koniecznością – zgodzili się uczestnicy dyskusji "Chemia a transformacja energetyczna" podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Branża chemiczna jest jedną z najbardziej energochłonnych. Niektóre procesy chemiczne nie mogą obyć się bez dużej ilości energii czy np. pary. W praktyce oznacza to, ze duże zużycie energii jest nieodzowne.

Czytaj też: Największy wytwórca nawozów na świecie zmniejsza produkcję amoniaku

W polskiej gospodarce, nie tylko w branży chemicznej, widoczne jest odchodzenie od węgla jako paliwa. Coraz większe zainteresowanie budzi gaz ziemny. W przemyśle chemicznym ma on i taką zaletę, że jest przecież także surowcem. Czy gaz może w branży chemicznej zastąpić węgiel? Nie jest to takie oczywiste.

- Musimy traktować Europejski Zielony ład jako wyzwanie i możliwość skoku technologicznego. Opieramy się na węglu, wymaga to zmiany ale niekoniecznie na gaz – mówi Filip Grzegorczyk, wiceprezes Grupy Azoty, największej polskiej firmy chemicznej.

Z jakiego powodu?

- Należy pamiętać, że gaz jest paliwem przejściowym. Nie chciałbym, aby po wyjściu z węgla wpadliśmy w pułapkę gazową – twierdzi Grzegorczyk.

Gaz nie wydaje się także zbyt atrakcyjny dla Ciechu. Spółka jest wielkim konsumentem energii, bo tego wymaga proces produkcji sody, której Ciech jest drugim producentem w Europie.

W co chce pójść Grupa Ciech?

Idealnym rozwiązaniem byłoby zasilanie ze źródeł OZE. Problem w tym, że jak wyjaśnia Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu, firma pracuje w ruchu ciągłym. Oznacza to, ze nie może narażać się na przerwy w dostawach energii. A OZE ma to do siebie, że nie zawsze może zapewnić dopływ prądu.

Zaradzić temu mogłyby wysokopojemnościowe i sprawne magazyny energii. Niestety to wciąż melodia przyszłości. Obecnie Ciech coraz bardziej jest zainteresowany małymi reaktorami atomowymi. Zresztą wyraźnie zmierza ku nim także inna polska chemiczna spółka Synthos.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023