Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Sałek: prezydencka Rada ds. Środowiska dyskutowała nt. rozwoju systemu elektroenergetycznego

Autor: PAP
Dodano: 22-09-2021 14:30

Rozwój polskiego systemu elektroenergetycznego był tematem środowego posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.; to bardzo istotny temat ze względu na rozwój OZE; efektem dyskusji będzie przygotowanie konkluzji - powiedział PAP prezydencki doradca Paweł Sałek.

"Dziś odbyło się posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, która funkcjonuje przy panu prezydencie (...), dyskutowaliśmy o sprawach związanych z rozwojem polskiego systemu przesyłowego elektroenergetycznego" - powiedział Sałek w środę PAP.

Prezydencki minister podkreślił, że to bardzo istotny temat ze względu na rozwijające się intensywnie w Polsce odnawialne źródła energii (OZE). W harmonogramie środowego posiedzenia Rady znalazło się m.in. wystąpienie prof. Mirosława Parola, zasiadającego w Radzie, na temat planowanego rozwoju sektora elektroenergetycznego.

"Poruszyliśmy także temat związany z tymi wszystkimi inwestycjami, które będą w Polsce realizowane - a będzie ich bardzo dużo, jeśli patrzymy na Polski Ład - w kontekście zapotrzebowania na stal i cement. Dlatego że to są dwa podstawowe produkty, które są wykorzystywane w inwestycjach" - kontynuował prezydencki doradca. Jak przekazał, prognozę zapotrzebowania w tym zakresie - w kontekście rozwoju energetyki w Polsce do 2040 roku - przedstawił podczas posiedzenia prof. Marek Ściążko.

Sałek przekazał, że efektem dyskusji podczas posiedzenia będzie przygotowanie konkluzji.

Pytany, czy poruszony został w środę temat kopalni Turów, odpowiedział: "Nie, na ten temat nie rozmawialiśmy". "Natomiast następne spotkanie w przyszłym miesiącu będzie dotyczyło tego dużego pakietu Komisji Europejskiej, tzw. +Fit for 55+ i ogromnych wyzwań, które stoją przed europejską i polską gospodarką oraz sektorem wytwarzania energii elektrycznej i ciepła" - zaznaczył prezydencki doradca.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w czerwcu. Prezydent podkreślił wówczas, że prace Rady, z uwagi na tematykę, którą się zajmie, mają dla Polski "znaczenie kluczowe". Zaznaczył, że to ciało eksperckie, w którym będą omawiane kwestie związane z transformacją energetyczną naszego kraju, "która staje się faktem, a przede wszystkim jest dziś naszym bardzo poważnym międzynarodowym zobowiązaniem".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021