Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Na Internet Rzeczy nie brakuje pieniędzy

Autor: TWO
Dodano: 23-09-2021 17:30

Rynek Internetu Rzeczy w Polsce ma rosnąć do 2023 roku w tempie do 23,9 proc. rocznie.

Według raportu Związku Cyfrowa Polska wartość rynku Internetu Rzeczy w 2019 roku wyniosła 2,2 mld dol., czyli o 6,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W porównaniu z 2020 rokiem tegoroczne nakłady na IoT, czyli cyfrową sieć  tworzoną przez podłączone do niej urządzenia, na Starym Kontynencie wzrosną o ponad 12 proc. 

O tym, jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju może wesprzeć Internet Rzeczy w Polsce, mówił podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBiR.

- Pieniędzy na projekty „cyber” jest bardzo dużo, jednym z problemów jest, na co je wydać. Bardzo częsty problem stanowi mała chłonność rynku. Obecnie przygotowujemy się do uruchomienia programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Realizujemy przedsięwzięcia związane z Europejskim Zielonym Ładem, a także rozwojem ekosystemu funduszy VC i CVC inwestujących w innowacje. Prowadzimy również działania, których celem jest zwiększenie udziału polskich podmiotów w programie Horyzont Europa. To program o budżecie 95,5 mld euro wspierający projekty badawcze i innowacyjne. Stanowi on szansę dla polskich przedsiębiorstw, które dzięki niemu mogą rozwijać i wdrażać przełomowe innowacje – podsumowuje Przemysław Kurczewski.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Internet Rzeczy”, która odbyła się w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023