Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Nowe oblicze Warszawy. W tej jednej dziedzinie nie ma lepszych na świecie

Autor: Bartosz Dyląg
Dodano: 03-10-2021 06:00 | Aktualizacja: 03-10-2021 14:46

Warszawska giełda (GPW) jest numerem jeden na świecie, jeżeli chodzi o liczbę spółek z sektora gier wideo – wskazał Marek Dietl, prezes GPW, podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jego zdaniem krajowy parkiet jest ciekawy dla inwestorów, którzy szukają nieco mniejszych spółek. Polska giełda stała się atrakcyjna także dla polskiej diaspory.

Cały zapis debaty "Rynek Kapitałowy", która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w wideo poniżej:

Dobre stopy zwrotu

– Widzimy pozytywną zmianę na GPW – wchodzą firmy z branż nowych technologii – Allegro czy firmy gamingowe. To szansa na dobre stopy zwrotu dla inwestorów – uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju i zwraca uwagę, że sektor bankowy cały czas dużo waży w indeksach GPW.

– Banki kilkanaście lat temu były bardzo wysoko wyceniane, miały 15-proc. plus zwrotu na kapitale, dziś jest dobrze, jeżeli przekracza on 1 proc.

 – To było bolesne dostosowanie się do niskich stóp procentowych. Stopy procentowe ujemne nie będą, dlatego banki mają przed sobą lepsze perspektywy – dodaje Paweł Borys.

Jego zdaniem podobnie jest w energetyce, wyceny firm energetycznych się posypały – to wynika z kolei ze zmiany miksu energetycznego.

W opinii Pawła Borysa w przypadku spółek mniejsze znaczenie ma struktura własnościowa, bardziej specyfika branż. Spółki skarbu państwa operują przede wszystkim w branży bankowej, górniczej i energetycznej.

Atrakcyjny rynek

W opinii Katarzyny Szwarc, pełnomocnik ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów, rynek kapitałowy musi być bardziej atrakcyjny i przyciągać pieniądze inwestorów, którzy chcą je pomnażać.

– Ważne jest pasywne inwestowanie: fundusze ETF są dla tych, którzy nie mają czasu na analizę fundamentalną, co więcej, pozwalają na dywersyfikację. Jest też duża grupa inwestorów, dla których ważne jest inwestowanie zgodne z wartościami – dodaje.

Katarzyna Szwarc zwraca uwagę, że kilkanaście punktów Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego udało się zrealizować, gdyby nie pandemia, byłoby ich więcej. I dodaje, że większość kluczowych punktów jest w trakcie realizacji – to m.in. ulga na IP Box dla emitentów czy ulga dla długoterminowych inwestorów. – Pracujemy nad jednolitą licencją bankową – podkreśla przedstawicielka resortu finansów.

W jej ocenie dynamiczny rozwój na rynku kapitałowym w ostatnich miesiącach to efekt psychologiczny. – Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego była szeroko konsultowana – mówi Katarzyna Szwarc. Według niej to ogromna szansa, której nie możemy zmarnować.

Prezes GPW Marek Dietl wskazuje z kolei, że to czynniki makro zdecydowały o napływie inwestorów na GPW. – Akcje chronią przed inflacją – mówi.

– GPW jest ciekawa dla inwestorów, którzy szukają nieco mniejszych spółek. Polska giełda stała się atrakcyjna także dla polskiej diaspory – uważa prezes warszawskiej giełdy. – W skali europejskiej jesteśmy postrzegani jako hub dla mniejszych spółek.

Jak wskazuje marek Dietl, GPW jest numerem jeden na świecie, jeżeli chodzi o liczbę spółek z sektora gier wideo.

Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku, wskazuje na dużą liczbę debiutów, które pojawią się na GPW na przełomie tego i przyszłego roku. Oznacza to bardzo duży obrót, bardzo dużą płynność.

– W jakiejś części jest to zasługa pandemii. Gospodarka zmieniła się, pewne rzeczy przyspieszyły, pozmieniały się łańcuchy dostaw. Jest to również wynik niskich stóp procentowych oraz rosnącej inflacji – wyjaśnia Michał Popiołek.

New Connect spełnia zadanie

Zdaniem Januarego Ciszewskiego, prezesa JR Holding, pandemia pokazała, że rynek New Connect, który powstał z zamiarem wprowadzania na giełdę spółek innowacyjnych, na początku rozwoju, w pewnym okresie poszedł w inną stronę. – New Connect w pandemii odrobił lekcję, spełnił swoje zadanie. Mamy tam spółki technologiczne, gamingowe, innowacyjne – podkreśla January Ciszewski.

– Zainteresowanie rynkiem New Connect wzrasta. Najpierw było to zainteresowanie spekulacyjne, potem rzeczywiste - dodaje.

Rynek finansowy w awangardzie

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, wskazuje, że pandemia bardzo mocno przyspieszyła procesy cyfryzacji, jednak nie była w tym zakresie przełomem na rynku finansowym.

– Ten proces trwa już od wielu lat. Z założenia rynek finansowy musi być niezawodny, na rynkach finansowanych transakcje muszą się odbywać od razu. Każde opóźnienie naraża nas na skargi ze strony inwestorów, trzeba zwracać pieniądze za ich straty – podkreśla Waldemar Markiewicz.

Jego zdaniem polskie domy maklerskie korzystają z tych samych technologii co na Zachodzie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021