Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rynek gazu: ważne inwestycje z myślą o przyszłości

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 08-10-2021 11:30 | Aktualizacja: 08-10-2021 11:35

Budowa gazociągu Baltic Pipe oraz rozbudowa gazoportu to niezwykle istotne, choć nie jedyne inwestycje w polskim systemie gazowniczym - wskazywano podczas sesji „Rynek gazu w Europie i w Polsce” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Zobacz całą relację z sesji „Rynek gazu w Europie i w Polsce”- W kwestii bezpiecznego zaopatrzenia polskiej gospodarki w gaz ziemny jesteśmy po bardzo dobrej stronie - i ten problem po 30 latach w Polsce jest bliski pozytywnego rozwiązania - powiedział Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na inuaguracje sesji w zarejestrowanej wypowiedzi. - Nie ma zagrożeń: za 13 miesięcy gazociąg Baltic Pipe będzie uruchomiony. Na pewno całość przepustowości będzie do dyspozycji pod koniec przyszłego roku. Jednocześnie będzie ukończona pierwsza faza rozbudowy gazoportu w Świnoujściu i całość dostaw z wygasającego rosyjskiego kontraktu zastąpi inna droga.

Zobacz także: Polska blisko rozwiązania problemu gazowego

Piotr Naimski prognozuje, że  w latach 20. naszego wieku duży wzrost zapotrzebowania na gaz, a do lat 30. przewiduje że sięgnie ono w naszym kraju 30 mld m3.

- To jest związane z transformacją w sektorze energii, w którą weszliśmy. Będą budowane nowe bloki energetyczne gazowe - potrzebują przecież surowca... To wszystko jest przewidziane i w wielkiej inwestycji, którą prowadzi Gaz-System, mieści się zbudowanie nowego systemu przesyłu gazowego w Polsce - wyjaśnił Piotr Naimski.

- Baltic Pipe to nowy system obejmujący ponad 2 tys. km gazociągów - zaznaczył Artur Zawartko, wiceprezes zarządu spółki Gaz-System. - Nasza firma pracuje na pełnych obrotach. A trzeba pamiętać, że dochodzi tu kwestia pandemii, w tym przerwanych łańcuchów dostaw. Rynek gazu zmienia się bardzo dynamicznie. Zatem inwestycje nie mogą stanąć. Budujemy też interkonektory. Potrzebne są nie tylko one, lecz i magazyny gazu. To także kierunek, w który angażuje się Gaz-System.

Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, wicepremier w latach 2000-2001, minister gospodarki w latach 1997-2001 inwestycję Baltic Pipe ocenia zdecydowanie pozytywnie.

 - Nie ma rynku gazu bez rozbudowanej infrastruktury... W przeszłości przez lata mieliśmy techniczne warunki sprowadzania gazu pochodzącego z jednego kierunku, czyli rosyjskiego. Płaciliśmy rentę za brak alternatywy. Była ona wysoka i odbiegała od cen, jakie z Federacji Rosyjskiej uzyskiwały Niemcy czy Francja. Teraz cały potrzebny nam gaz będziemy mogli sprowadzać z kierunków innych niż rosyjski. Aby funkcjonował rynek gazu w Polsce, infrastruktura transgraniczna powinna być nadal rozbudowywana - uważa.

Jak zaznaczył Janusz Steinhoff, firma Gaz-System wykazała się sprawnością przy realizacji inwestycji. To bardzo istotne, gdyż - Nie będzie nigdy konkurencyjnego rynku bez transgranicznych połączeń o dużej przepustowości. Dotyczy to również rynku energii elektrycznej - podkreślił Janusz Steinhoff.

Z kolei Sara Piskor, dyrektor ds. strategii, public affairs i komunikacji ENTSOG (Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu) wskazała, że w przypadku gazu mamy do czynienia z rozbudowaną infrastrukturą rynkową i przesyłową.

Zobacz także: G. Tobiszowski o energetyce i klimacie: za dużo ideologii, za mało pragmatyzmu

W sesji „Rynek gazu w Europie i w Polsce” uczestniczyli: Sara Piskor, dyrektor ds. strategii, public affairs i komunikacji ENTSOG (Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu); Janusz Steinhoff, przewodniczący rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, wicepremier w latach 2000-2001, minister gospodarki w latach 1997-2001; Artur Zawartko, wiceprezes zarządu spółki Gaz-System; Piotr Zawistowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021