Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Nowa fabryka Danfossu na finiszu

Autor: jm
Dodano: 28-09-2021 16:30

W Grodzisku Mazowieckim powstaje nowa fabryka Danfoss Poland. Jak poinformował Panattoni, który we współpracy z generalnym wykonawcą, firmą Dekpol realizuje inwestycję, w budowie pozostaje jeszcze obiekt magazynowy i 1000 m kw. powierzchni produkcyjnej, Inwestycja ma zostać ukończona w listopadzie 2021 roku.

Inwestycja powstaje w Grodzisku Mazowieckim na terenie kampusu firmy Danfoss. Jak poinformowali przedstawiciele Panattoni, do tej pory deweloper wybudował 12 tys. m kw. powierzchni. Z tego na 9 tys. m kw. części produkcyjnej powstanie aż 45 linii, na których Danfoss Poland będzie wytwarzać m.in. energooszczędne przemysłowe i chłodnicze zawory elektromagnetyczne. Powierzchnia biurowo-socjalna zajęła 2,3 tys. m kw., zaś 1,3 tys. m kw. – budynek techniczny.

– Niemal cały proces dotychczasowej budowy odbywał się podczas kolejnych fal pandemii, co utrudniało koordynację projektu i wymagało dostosowania się do zaostrzonych przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Mimo niedogodności udaje się nam sprawnie realizować nowy zakład, co pozwala również na skuteczną relokację poszczególnych linii produkcyjnych z Danii do Polski przez firmę Danfoss – powiedział Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni.

Zobacz też: Kolejne centrum dystrybucyjne Panattoni. Alternatywa dla Warszawy

Obiekt powstający w Grodzisku Mazowieckim powstaje zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Nowy zakład będzie wykorzystywał system odzysku ciepła z agregatów wody lodowej oraz ze sprężarek powietrza, co pozwoli w efektywny sposób zarówno przygotować ciepłą wodę użytkową, jak i ogrzać hale i biura. Ponadto deweloper zainstalował pompy ciepła oraz elektryczne kotły, które pozwolą pokryć zapotrzebowanie w szczytowych okresach. Danfoss skorzysta również z wentylacji z rekuperacją. Konstrukcja dachu została również przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Całość będzie kontrolowana przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS, a obiekt napędzi energia z odnawialnych źródeł.

Już teraz w nowej grodziskiej fabryce pracuje 20 linii, na których produkowane są rozwiązania zwiększające efektywność oraz energooszczędność różnych systemów przemysłowych, np. chłodniczych w przemyśle spożywczym. Do końca roku uruchomione zostaną również produkcje komponentów wspomagających ograniczenie zużycia wody. Dzięki oddaniu nowej hali zatrudnienie znalazło już ponad 200 osób, a pozostałe rekrutacje będą finalizowane do końca tego roku. W sumie w nowej hali produkcyjnej Danfoss Poland zatrudnienie znajdzie ok. 400 osób.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021