Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Komentarz tygodniowy Australia Nowa Zelandia: Gospodarka: Oprocentowanie bez zmian

Autor: DM IDMSA
Dodano: 08-05-2008 07:42

AU: Rynek miedzi NZ: Słabsze prognozy

AUSTRALIA

Dziś bank centralny pozostawił stopy procentowe na poziomie 7.25% i tego oczekiwał rynek. Kredyt sektora prywatnego rośnie w nieco wolniejszym tempie, bez wątpienia z racji wcześniejszych podwyżek oprocentowania przez bank centralny, w celu schłodzenia koniunktury. Zwolnienie jest wyraźnie widoczne w sektorze kredytów dla przedsiębiorstw. Pozwolenia na budowę spadły o blisko 6%, co stanowi niepokojący sygnał - rynek spodziewał się 1-procentowego spadku.

W marcu wzrosła natomiast sprzedaż detaliczna, po spadku w lutym. Za wzrost odpowiedzialne są jednak w dużej mierze ceny, szczególnie żywności. W całym pierwszym kwartale sprzedaż spadła o 0.1%. Warto zwrócić uwagę na to co stało się wczoraj na rynku miedzi, z którą skorelowana jest australijska waluta. Informacje o cyklonie w Tajlandii, możliwy błąd jednego z traderów oraz nagromadzenie zleceń stop spowodowały "wystrzelenie" jej cen w górę o ponad 10%. Rynek nie zdołał utrzymać tego wzrostu nawet przez godzinę, co oznacza, że w strefie nad 404 USD pojawia się znaczna podaż. Tak nagłe cofnięcie może zapowiadać większą korektę na rynku tego metalu. Być może rynek zacznie wyceniać mniejsze zapotrzebowanie Chin po tym jak skończą się "olimpijskie" budowle. W czwartek niezmiernie istotna publikacja raportu z rynku pracy.

NOWA ZELANDIA

Dane o handlu międzynarodowym wykazały niewielki deficyt, natomiast rynek oczekiwał znacznej nadwyżki. Handel zagraniczny do niedawna był silnym punktem Nowej Zelandii, wspierany przede wszystkim przez eksport wołowiny i produktów mlecznych. Wygląda na to, że złoty okres prosperity powoli się kończy, chociaż bezrobocie wciąż wynosi 3.4%.

Podobnie jak w Australii, w czwartek publikowany jest raport z rynku pracy. Może to być ostatni pozytywny raport, w drugim kwartale mogą rozpocząć się zwolnienia, a bezrobocie może wynieść 4%. "Hit" ubiegłych lat, a więc para NZDJPY, która daje przychód z różnicy oprocentowania, nie cieszy się już zainteresowaniem, nawet pomimo pewnej poprawy koniunktury na rynku akcji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021