Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Fabryka jako usługa – ten nowy model biznesowy to rewolucja w obszarze Industry 4.0

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Rockwell Automation
Dodano: 29-09-2021 10:30

Model współdzielonej fabryki, umożliwił w Holandii opracowanie innowacyjnego rozwiązania na rzecz smart cities. W miejscowości Emmen wdrożono system oświetlenia ulicznego LED, który nie tylko zmniejsza zużycie energii nawet do 90%, ale wchodzi w interakcję z otoczeniem. Punktem wyjścia do realizacji projektu była świadomość, że samorządy lokalne i krajowe chcąc osiągnąć ambitne cele w zakresie efektywności energetycznej będą musiały sięgnąć po oświetlenie LED w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawca projektu, notabene start-up, poszedł o krok dalej, łącząc dwa istotne trendy – konieczność przejścia na oświetlenie LED i postęp w kierunku smart city.

W rezultacie powstała technologiczna oprawa oświetlenia publicznego, którą można bez końca konfigurować: aktywować ruchem ręki, wyposażyć w czujniki środowiskowe, aby raportowały odczyty jakości powietrza lub wykrywały wycieki gazu, czy wreszcie wyposażyć w mikrofony powiadamiające władze o wypadkach i automatycznie podnoszące poziom oświetlenia dla służb ratowniczych. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby start-up, który stoi za sukcesem projektu, nie skorzystał z usługi współdzielonej fabryki Rockwell Automation.
Dołącz do Akademii Rockwell Automation - poznaj innowacyjne rozwiązania w zakresie cyfryzacji przemysłu (Akademia Rockwell Automation | Rockwell Automation Polska)

Współdzielona fabryka lub fabryka jako usługa

Industry 4.0 to obszar rozwijający się na tyle szybko, że oprócz dużych graczy przyciąga również tych mniejszych, z innowacyjnymi pomysłami, które bez niezbędnej infrastruktury produkcyjnej, nie mają szansy ich zmaterializować i urzeczywistnić. To się wkrótce zmieni. Model biznesowy oparty na współdzielonej fabryce ma szansę na stałe zagościć w światowej gospodarce i zmienić oblicze przemysłu na niespotykaną skalę.
Rozwiązanie fabryki jako usługi jest z powodzeniem wdrażane w holenderskim Emmen. Za wszystkim stoi Rockwell Automation, firma technologiczna dostarczająca innowacyjne rozwiązania z zakresu Industry 4.0 dla firm w Polsce i za granicą. W ramach usługi współdzielonej fabryki oferuje małym graczom, w tym również start-upom, skorzystanie z infrastruktury zakładu produkcyjnego i szkieletu cyfrowej sieci, które umożliwiają szybką konfigurację linii produkcyjnych, zapewniając „masową personalizację” – elastyczny i wysoce skalowalny proces niezbędny do oferowania wariacji produktu.

Jak to wygląda w praktyce?

Start-up Sustainder, który skorzystał z usługi współdzielonej fabryki, dostrzegł możliwości daleko wykraczające poza przyjęte ramy tradycyjnego oświetlenia LED. W ciągu kilku lat opracował, wyprodukował i zainstalował naprawdę inteligentne rozwiązania oświetleniowe dla miejskich przestrzeni publicznych. Jako młody start-up bez wsparcia kapitału czy wyspecjalizowanej infrastruktury w porównaniu ze światowymi gigantami był na straconej pozycji. By móc urzeczywistnić swoją koncepcję firma potrzebowała wydajnego zakładu produkcyjnego, istniejących łańcuchów dostaw i umiejętności realizacji. Rozwiązaniem okazała się fabryka Technologies Added w Emmen w Holandii, która umożliwiła wykorzystanie infrastruktury produkcyjnej, cyfrowej sieci oraz szeregu narzędzi od Rockwell Automation. Fabryka zapewniła dostęp do zaawansowanych technologii i narzędzi, takich jak modelowanie 3D, inteligentna robotyka, cyfrowe bliźniaki itp. Realizacja odbywała się przez doświadczony personel i możliwości procesu produkcyjnego w firmie Technologies Added.„Ten projekt przedstawia możliwości, jakie daje ludzka pomysłowość przy wsparciu narzędzi cyfrowych” — powiedział Mark Bottomley, wiceprezes regionalny Rockwell Automation. „Cyfrowa transformacja przemysłu zapewnia lepsze sposoby życia i wykonywania pracy w świecie bardziej zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jestem bardzo dumny z roli, jaką odgrywa Rockwell Automation, pomagając klientom w osiąganiu jak najlepszych wyników”.

BBC StoryWorks Commercial Productions dla DIGITALEUROPE w ramach projektu poświęconego badaniu wpływu cyfrowych innowacji na nasze zdrowie i życie, opracowało serię filmów dokumentalnych, w której pojawiają się czołowe przedsiębiorstwa z wielu gałęzi przemysłu, przedstawia prawdziwe historie dotyczące rozwiązywania problemu niedostatecznych umiejętności, zmian w sposobie wykonywania pracy i stylu życia oraz poprawy bezpieczeństwa środowiska on-line. Film „Digitally Enlightened” to historia sukcesu start-upa Sustainder, który dzięki technologicznemu wsparciu Rockwell Automation i usługi Factory as a Service oraz firmie Technologies Added urzeczywistnia swoją wizję oświetlenia publicznego, zmienia jego definicję i dotychczasowe oblicze.

Czytaj więcej o Rockwell Automation:

Rockwell Automation przejmuje dostawcę usług w zakresie cyberbezpieczeństwa

Rockwell Automation Katowice: "Inne fabryki mogą brać z nas przykład"

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023