Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Brazylia: Sytuacja gospodarcza odbija się na popularności prezydenta Bolsonaro

Autor: PAP
Dodano: 30-09-2021 18:27

Roczna inflacja przekraczająca 10 procent, nagły spadek siły nabywczej pieniądza i szybujące ceny paliw to największe zmartwienia prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Siedmiu na dziesięciu Brazylijczyków obwinia go za swoje kłopoty finansowe – donosi w czwartek agencja Bloomberg.

Koszty paliw wzrosły o 40 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Koncern petrochemiczny Petroleo Brasileiro w bieżącym roku o 38 proc. podniósł ceny gazu do gotowania. Ta podwyżka podzielona na sześć etapów miała ogromny wpływ na sytuację finansową najbiedniejszych rodzin.

Według badania opinii społecznej przeprowadzonego w połowie września przez ośrodek Datafolha, 70 proc. Brazylijczyków winnego spadku siły nabywczej pieniądza i wzrostowi bieżących kosztów utrzymania upatruje w prezydencie Bolsonaro.

Sondaż przeprowadzony w środę przez Modalmais i Futura Inteligencia wskazał na prawdopodobną przegraną Bolsonaro z lewicowym kandydatem Luizem Inacio Lulą da Silva w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Bolsonaro obiecywał nie ingerować w cenową politykę firm dostarczających Brazylijczykom energię. Zdecydował się jednak wywrzeć presję na gubernatorów i ustawodawców, by ci obniżyli podatki od oleju napędowego i gazu. Wstępne spotkanie stron nie przyniosło porozumienia, choć Bolsonaro jest przekonany, że proponowany przez niego ruch skutkowałby "spadkiem cen gazu o połowę".

Przewodniczący Izby Deputowanych, niższej izby parlamentu Brazylii, Athur Lira powiedział mediom, że jedną z dyskutowanych opcji rozwiązania problemu jest "utworzenie funduszu stabilizacji cen".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021