Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Miliardy euro czekają na polskich badaczy

Autor: DM
Dodano: 01-10-2021 18:00

Polskie uczelnie i badacze staja przed ogromna szansą. Horyzont Europa to ambitny program w zakresie badań naukowych i innowacji. O tym, jak zwiększyć udział polskich badaczy w tym programie, mówi w rozmowie z WNP.PL Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Horyzont Europa to szansa na nawiązywanie zagranicznych kontaktów, ale także - co równie ważne - na mnożenie korzyści.

To kolejny program mający wspierać badania w Unii Europejskiej. Poprzedni – Horyzont 2020 - naszemu krajowi poszedł „średnio”. Nasz udział był w nim dość skromny. Dlaczego teraz miałoby się to nam udać?

- Wyniki poprzedniej pespektywy nie były zadowalające – przyznaje dyrektor Kurczewski. Jak dodaje, nasi badacze nie byli do niego przygotowani m.in organizacyjnie.

- Należy pamiętać, że uniwersytety, czy jednostki badawcze z tzw. Starej Europy miały czas przygotować się do tego. My się dopiero tych procedur uczyliśmy – podkreśla nasz rozmówca.

Jednak teraz powinno być inaczej.

- Będziemy się starali, aby wnioski z nowego programu były przygotowywane lepiej. Przecież mówimy o konkurencji z całą Europa. Warto także dodać, że trochę ponad pół roku temu NCBiR otworzyło w Brukseli biuro. To także powinno nam pomóc – podkreśla Kurczewski.

Jak zaznacza, to powinno ułatwić staranie się o granty i przynieść lepsze efekty.

Zobacz całą rozmowę, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Czym jest Horyzont Europa? Ten zaplanowany na lata 2021-2027 program dotyczy badań naukowych i innowacji. Zastąpi program Horyzont 2020. Jego budżet wynosi ok. 95,5 mld euro. 2 lutego 2021 r. Komisja Europejska wraz z prezydencją portugalską dokonały symbolicznego otwarcia nowego programu.

Na kwotę tę składa się m.in. 5,4 mld euro (w cenach bieżących) z instrumentu NextGenerationEU, przeznaczone na przyspieszenie odbudowy Unii i poprawienie jej odporności na przyszłe kryzysy, a także dodatkowe 4,5 mld euro (w cenach bieżących). Stanowi to wzrost o 30 proc. w stosunku do kończącego się programu Horyzont 2020 (porównanie programu HEU z programem H2020 dla UE-27, w cenach stałych) i sprawia, że Horyzont Europa będzie najbardziej ambitnym programem w zakresie badań naukowych i innowacji w historii UE.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023