Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

USA: Blinken na początku przyszłego tygodnia złoży wizytę w Paryżu

Autor: PAP
Dodano: 01-10-2021 16:49

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken na początku przyszłego tygodnia złoży wizytę w Paryżu, gdzie będzie rozmawiał o dalszej współpracy USA i Francji po zażegnaniu niedawnego kryzysu dyplomatycznego między obydwoma krajami - poinformował w piątek Departament Stanu USA.

Blinken będzie przebywał w stolicy Francji od poniedziałku do środy i w tym czasie uczestniczyć będzie w obradach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). "Spotka się również ze swoim francuskim odpowiednikiem i innymi dyplomatami, aby kontynuować dyskusje na temat wzmocnienia relacji między Stanami Zjednoczonymi i Francją po serii ostatnich problemów" - powiedział rzecznik amerykańskiej dyplomacji Ned Price.

Według Price'a w Paryżu omawiane ma być w szczególności "bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku", ale także "kryzys klimatyczny, ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19, stosunki transatlantyckie oraz współpraca z naszymi sojusznikami i partnerami w celu sprostania wyzwaniom i wykorzystania globalnych szans".

Bezprecedensowy kryzys dyplomatyczny między Francją a USA wybuchł w połowie września, gdy Biały Dom ogłosił utworzenie nowego partnerstwa z Australią i Wielką Brytanią w regionie Indo-Pacyfiku, którego ubocznym efektem było storpedowanie przez Canberrę wielkiego kontraktu z Paryżem na dostawę francuskich okrętów podwodnych, wartego co najmniej 40 mld dolarów.

Wkrótce na konsultacje do Paryża wezwany został ambasador Francji w Stanach Zjednoczonych Philippe Etienne, który wrócił do Waszyngtonu dopiero po dwóch tygodniach.

Prezydenci USA Joe Biden i Francji Emmanuel Macron ostatecznie 22 września postanowili podczas rozmowy telefonicznej rozpocząć proces szeroko zakrojonych konsultacji, aby przywrócić wzajemne zaufanie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021