Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kenia: WFP: do listopada co najmniej 2,4 mln osób zagrożonych głodem

Autor: PAP
Dodano: 01-10-2021 22:03

W Kenii do listopada co najmniej 2,4 mln osób może być zagrożonych poważnymi brakami żywieniowymi z powodu panującej na północy i wschodzie kraju suszy - alarmował w piątek Światowy Program Żywnościowy Narodów Zjednoczonych (WFP).

Szacunki te niemal trzykrotnie przewyższają zeszłoroczną liczbę mieszkańców narażonych na niebezpieczeństwo żywieniowe. W podobnym okresie w 2020 r. było to ok. 850 tys. osób - przypomina WFP.

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta 8 września ogłosił stan klęski żywiołowej z powodu suszy. Obecnie już 2,1 mln mieszkańców kraju dotkniętych jest klęską głodu - podaje kenijski urząd do spraw zarządzania suszą (National Drought Management Authority - NDMA).

Kenię w ostatnim czasie nawiedził szereg klęsk żywiołowych - przypomina agencja AFP. To m.in. brak lub bardzo małe opady deszczu pod koniec ubiegłego roku oraz na początku bieżącego. Susza dotyczy 23 z 47 hrabstw (jednostka administracyjna Kenii - PAP) na północy i wschodzie kraju.

"Ta susza nadeszła po pandemii Covid, która miała ogromny wpływ na gospodarkę. Pandemia nastąpiła z kolei po pladze szarańczy, która nawiedziła kraj pod koniec 2019 i na początku 2020 r. W innych regionach doszło w tym czasie do powodzi" - relacjonował Lauren Landis, przedstawiciel WFP w Kenii.

W regionach kraju, gdzie panuje susza, obecnie ponad 465 tys. dzieci poniżej piątego roku życia i ponad 93 tys. kobiet w ciąży i matek karmiących dotkniętych jest ciężkim niedożywieniem. Braki wody i żywienia dotyczą także upraw i bydła hodowlanego, głównego źródła dochodów w tej części Kenii.

"Susza generuje konflikty o zasoby" - powiedział Landis. "Wszyscy szukają wody, paszy dla zwierząt, a rolnicy chcą dalej utrzymać swoje uprawy. Będzie tylko gorzej" - ostrzegał.

Program agendy ONZ wzywa do pilnego zebrania funduszy na walkę z suszą i głodem. ONZ ocenia, że natychmiast potrzeba 139 mln dolarów. "(...) a to jedynie na przetrwanie pory deszczowej" - podkreślał przedstawiciel WFP. "Jeżeli w trakcie tego okresu nie będzie deszczu, potrzeby będą jeszcze większe" - ostrzegał.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021