Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Trendy cenowe na rynkach prądu i gazu "pesymistyczne dla odbiorców"

Autor: ICH
Dodano: 07-10-2021 14:05

Powstał raport, z którego wynika szereg rekomendacji dla rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE. - Między innymi to jest możliwość wprowadzenia dedykowanych indeksów cenowych dla generacji wiatrowej i PV. To jest jeden z pierwszych elementów, które zamierzamy wprowadzić. Wydaje mi się, że tym roku powinniśmy móc takie rozwiązania zaoferować - mówi Piotr Listwoń, wiceprezes ds. operacyjnych Towarowej Giełdy Energii, który informuje także, że z punktu widzenia odbiorców końcowych trendy cenowe na rynkach energii elektrycznej i gazu są "dość pesymistyczne".


- Ceny energii i gazu istotnie rosną i trendy na razie wskazują, że cena obu produktów będzie pewnie rosła- komentuje Piotr Listwoń.

Czytaj również: Nadzór energetyczny ogłosił stawki opłaty mocowej na 2022 r.

Wskazuje , że ceny energii i gazu są ściśle skorelowane z cenami uprawnień do emisji CO2, które sięgnęły 60 euro, podczas gdy na początku roku to było 33 euro, a rok wcześniej 26 euro. Natomiast na przykład energia elektryczna na rynku spot od stycznia zdrożała o 89 proc., licząc rok do roku o 101 proc. (rozmowa z 21 września).

Zobacz także: Ceny prądu pod silną presją. Decyzje ważne dla milionów Polaków

- To są bardzo duże wzrosty cen, które przekładają się na funkcjonowanie uczestników rynku i na cały rynek - stwierdził Piotr Listwoń. 


Do najnowszych inicjatyw TGE należy projekt dotyczący oferty produktowej  skierowanej  do branży OZE oraz klientów zainteresowanych umowami długoterminowymi na zakup energii z OZE. 

- Razem z PSEW podjęliśmy współpracę i zatrudniliśmy Instytut Jagielloński, czyli zewnętrzną firmę, która miała zbadać rynek OZE pod kątem możliwości zaimplementowania pewnych mechanizmów giełdowych dla tego sektora właśnie na Towarowej Giełdzie Energii- mówi Piotr Listwoń.

W efekcie powstał raport przygotowany przez Instytut Jagielloński, z którego wynika kilka rekomendacji rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE. Miedzy innymi, jak mówi Piotr Listwoń, jest to możliwość wprowadzenia dedykowanych indeksów cenowych dla generacji wiatrowej i fotowoltaicznej (PV).

- Mamy powołany zespół ekspertów TGE i PSEW, ale również dopraszamy ekspertów z sektora OZE po to, żeby zweryfikować nasze założenia, algorytm wyznaczania jednego i drugiego indeksu. (...)
Wydaje mi się, że tym roku powinniśmy móc takie rozwiązania zaoferować - ocenia Piotr Listwoń. 

Innym rozwiązaniem, które podlega weryfikacji, a o którym też mówi Piotr Listwoń, są     wystandaryzowane produkty cPPA, czyli produkty, które mogłyby zafunkcjonować na rynku giełdowym w połączeniu z fizyczną dostawą energii elektrycznej OZE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021