Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Start-upy z szansą na sukces. Gdzie warto inwestować

Autor: Weronika Szkwarek
Dodano: 13-10-2021 18:00

Brak młodej krwi i pomysłów – to jedne z wąskich gardeł związanych ze start-upami wskazanych przez panelistów sesji „Inwestowanie w przyszłość” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Podczas panelu „Inwestowanie w przyszłość” eksperci wskazali te obszary, w które warto inwestować, oraz przyjrzeli się problemom młodych firm. Dyskusję prowadził Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments.


Tu warto inwestować pieniądze

– Z wielką uwagą obserwuję zmiany na rynku dystrybucji FMCG – czyli e-commerce, market place. Widzę, że zaczyna się proces, który pewnie będzie trwał, a który polega na tym, że będą traciły na znaczeniu sklepy stacjonarne, będą znikały z mapy – mówił Marian Owerko, przewodniczący Rady Nadzorczej Bakalland, założyciel i prezes Uno Capital.

Z kolei Adam Niewiński, co-founder i general partner z OTV Ventures, wskazał cztery kierunki inwestycji, które - w jego opinii - są najbardziej obiecujące.

– Po pierwsze: zwracamy uwagę na automatyzację - tam, gdzie roboty softwarowe zastępują żmudną, powtarzalną pracę ludzką. Sprowadza się to do tego, że wielka centra outsourcingowe zostaną zastąpione przez inteligentne roboty. Tu widzimy ogromny potencjał rozwoju – mówił Adam Niewiński.

I dodał, że kolejnymi branżami, którym intensywnie warto się przyglądać, są cyberbezpieczeństwo i fintech. Jednak na rynku doceniane są spółki, które zapewniają finansową infrastrukturę dla graczy, a nie te, które biorą "na swój portfel" ryzyko kredytowe.

– Czwartym obszarem, który jest już naszą specjalizacją, pozostaje space tech. Tu widzimy bardzo ciekawy, komercyjny biznes, który zaczyna się dynamicznie rozwijać – podsumował Niewiński.

Sztuczna inteligencja, smart city

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji z Huawei Polska, wskazał również te dziedziny, które są już po pierwszych sukcesach, ale ich popularność zmalała w ostatnim czasie. Do nich można zaliczyć sztuczną inteligencję.

– Za jakiś czas będzie to jeden z najciekawszych obszarów inwestycyjnych, które będą się rozwijać. Sztuczna inteligencja potrzebuje chmury i szybkiej łączności. Myślę, że w krajach europejskich trzeba będzie jeszcze chwilę na to poczekać – powiedział Hordyński.


Podkreślił, że "wrócimy do dronów" i znowu będzie na tę dziedzinę boom.

- To wynika z dwóch przyczyn– po pierwsze: muszą być one wyposażone w sztuczną inteligencję, a przynajmniej mieć możliwość korzystania z niej w chmurze. A po drugie: ponownie - trzeba szybkiego dostępu do sieci – dodał dyrektor ds. strategii w Huawei Polska.

Ryszard Hordyński akcentował również, że jego firms obecnie intensywnie inwestuje m.in. w sztuczną inteligencję oraz w smart city. Co jeszcze?

– Kolejnym obszarem są zielone technologie, nie tylko dlatego, że Unia Europejska wymaga od nas wszystkich redukcji śladu węglowego, ale i z racji tego, że jest coraz więcej serwerów, coraz więcej digitalizacji, coraz więcej chmury, czyli urządzeń, które zużywają dużo energii -  to podstawowy koszt ponoszony przez firmy. Dlatego ważnym trendem pozostaje obecnie poszukiwanie źródeł zielonej energii – mówił Hordyński.

Jak podał dyrektor z Huawei Polska, innym jeszcze obszarem - istotnym dziś z punktu widzenia inwestorskiego - stały się samochody i transport autonomiczny.

Tomasz Snażyk, CEO Fundacji Startup Poland, dodał do listy pomysłów blockchain oraz last mile. 

– Wydaje mi się, że będzie duże zapotrzebowanie na last mile, czyli od producenta do klienta. Podobnie stanie się z zieloną energią i całym segmentem ESG. Pula pieniędzy, która jest na rynku ESG, jest ogromna - zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych – mówił Tomasz Snażyk.

Spółka globalna, a nie lokalna

Uczestnicy debaty zwrócili również uwagę na inne aspekty prowadzenia start-upów. Należy do nich potrzeba mentorstwa, powrót świeżych pomysłów na rynek czy zakładanie, że biznes musi od początku mieć perspektywy rozrostu na cały świat.

– Zależy nam na tym, by spółka, która wchodzi na rynek, niezależnie od kraju myślała globalnie. Ciężko dziś mówić o dobrej technologii lokalnej – stwierdził Adam Niewiński, co-founder i general partner z OTV Ventures.


Wojciech Wolny, prezes zarządu Euvic, mówił natomiast o miękkich kryteriach wyboru start-upów, które warto „uratować”. 

– Z naszego punktu widzenia, jeśli chodzi o start-upy, najważniejsi są ludzie. To dla nas konkretna osoba - fakt, czy widać w niej entuzjazm i zapał. Staramy się nie definiować tego obszaru, tylko patrzeć przez pryzmat czlowieka – mówił Wojciech Wolny.

– Era tych starszych i bardziej dojrzałych start-uperów rośnie. Brakuje młodej krwi i pomysłów. Jestem przerażony, że świat idzie w automatyzację; projekty muszą być ustalone od razu pod duży rynek, ale my nie mamy w tym doświadczenia – ile rzeczywiście jest CEO start-upów? Tutaj dostrzegam największe ryzyko najbliższych lat – podsumował Przemysław Budnicki, prezes zarządu Holo4Labs.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023