Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Kopalnia KGHM za dwa lata chce mieć 100 proc. energii ze słońca

Autor: Bartosz Dyląg
Dodano: 05-10-2021 15:34 | Aktualizacja: 06-10-2021 16:15

Według założeń KGHM Polska Miedź, energia elektryczna dla kopalni Sierra Gorda w Chile za dwa lata będzie w 100 proc. pokrywane z fotowoltaiki - poinformował prezes spółki Marcin Chludziński. Dziś to 40 proc.

Jak wskazuje prezes Chludziński, pustynia Atacama, gdzie znajduje się Sierra Gorda, jest najbardziej nasłonecznionym miejscem na świecie. - Możemy tam budować samowystarczalność energetyczną. Obecnie 40 proc. zapotrzebowania pokrywane jest z energii słonecznej, za dwa lata będzie to 100 proc. – zapowiada Marcin Chludziński.

Zdaniem prezesa KGHM Polska Miedź Polska potrzebuje innych źródeł energii, na przykład małych reaktorów jądrowych. Spółka nad nimi pracuje.

- Pracujemy też nad wodorem - paliwem do pieców hutniczych. Rozwijamy farmy fotowoltaiczne. Tworzymy hybrydę energetyczną, dzięki temu możemy jeszcze lepiej konkurować na rynkach – wyjaśnia prezes Chludziński i dodaje, że energia jest drugim, po kosztach pracy, największym kosztem w grupie kapitałowej KGHM. W ciągu trzech lat, od 2017 r. do 2020 r. koszty energii ponoszone przez KGHM wzrosły o 600 mln zł.

KGHM Polska Miedź chce do 2030 r. połowę energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych – takie założenie zawiera opublikowana miesiąc temu strategia KGHM.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023