Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Prawda o wielkiej awarii w Gazpromie wychodzi na jaw

Autor: DM
Dodano: 08-10-2021 13:38 | Aktualizacja: 08-10-2021 14:19

Jak poinformował rosyjski koncern petrochemiczny Sibur, dopiero teraz przywrócone zostały – choć nadal nie w pełnym zakresie - dostawy surowców z fabryki Gazpromu w Nowym Urengoju. Na początku sierpnia doszło tam do awarii, a jej skutki, jak się okazuje, wciąż są odczuwane.

Do eksplozji i pożaru na jednostce odetanowania kondensatu pierwszego etapu zakładu Gazpromu w Nowym Urengoju doszło piątego sierpnia. Początkowo Gazprom tłumaczył, ze szkody są niewielkie, a zakład ponownie rozpoczął produkcje już dzień po pożarze.

Jak okazało się, przywrócone zostały najpewniej tylko fragmentaryczne zdolności produkcyjne.

W piątek ósmego października podczas konferencji poświęconej przerobowi węglowodorów Aleksiej Markow, dyrektor działu węglowodorów Sibur poinformował bowiem, że dopiero teraz większość dostaw surowców po wypadku w fabryce Gazpromu w Nowym Urengoju została przywrócona.

Czytaj też: Straty Gazpromu po pożarze coraz większe. Koncern prosi o pomoc Novatek

- Dostawy z Gazpromu są dla nas ważnym źródłem surowców. W obecnej sytuacji nie powiem, że w 100 proc. odzyskaliśmy poziom dostaw sprzed awarii, ale większość została przywrócona i w dużej mierze ułatwiła to współpraca między Gazpromem i Novatekiem – powiedział menedżer.

Jak analitycy odczytują te słowa?

Po pierwsze zasięg awarii był znacznie większy niż wcześniej sugerowano. Po drugie wciąż nie została ona w całości usunięta. Jak zauważają specjaliści cytowani przez rosyjskie media, Gazprom wciąż także posiłkuje się dostawami we współpracy z Novatekiem.

Warto także zaznaczyć, że z danych statystycznych wynikało, iż produkcja kondensatu w Gazpromie spadła w sierpniu o 49 proc. Najpewniej niewiele lepiej było także we wrześniu. Co więcej, teraz okazuje się, że pożar niekorzystnie wpłynie również na wyniki operacyjne października.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021