Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Adam Gawęda: nie tylko Polacy obawiają się rosnących cen prądu

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 12-10-2021 18:00

Do roku 2049 mamy odejść w Polsce od wydobycia węgla kamiennego energetycznego. Nie wiadomo jednak, jak zastąpić to paliwo w naszym miksie energetycznym. - Proces transformacji energetycznej powinien być stabilny i zapewniać ciągłość dostaw energii do każdego odbiorcy - wskazuje w rozmowie z portalem WNP.PL Adam Gawęda, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister aktywów państwowych.

Adam Gawęda zaznacza, że w procesie transformacji energetycznej kluczowa jest odpowiedzialność.

- Naszą rolą jest określić model energetyki, który będzie funkcjonował po roku 2050 i to, jakie instrumenty zastosować, żeby unowocześnić nasz sektor energetyczny - mówi Gawęda.

Z byłym wiceministrem rozmawiamy również o obawach Polaków związanych z rosnącymi cenami energii elektrycznej. - Te obawy widać także w krajach Europy Zachodniej - zwraca uwagę Adam Gawęda.

Czytaj także: Aluminium jest rekordowo drogie. Metal dobijają ceny energii

Kwestia transformacji energetycznej budzi duże emocje w samym obozie Zjednoczonej Prawicy.

- W naszym obozie trwa bardzo ożywiona dyskusja; do polityki surowcowo-energetycznej przywiązujemy największą wagę - zapewnia Gawęda.

- To też powoduje, że szukamy najlepszych możliwych rozwiązań. A nasza dyplomacja i nasz głos są słyszane i zauważane w Europie Zachodniej. Oczywiście chcielibyśmy, żeby efekty tego były jeszcze bardziej widoczne. Trzydzieści lat to na pewno jest okres, który pozwoli   przeprowadzić procesy transformacji energetycznej  w sposób racjonalny - dodaje.

W procesach mających stabilizować system energetyczny ważna będzie zdaniem Gawędy mocno rozbudowana sieć ciepłownicza, także wymagająca doinwestowania. Gawęda odnosi się w rozmowie także do perspektyw energetyki rozproszonej oraz wykorzystaniu wodoru.

Zobacz cały wywiad z Adamem Gawędą, przeprowadzony w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach:

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023