Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Hiszpania: Konserwatywna Vox za „Europą w służbie państw członkowskich”

Autor: PAP
Dodano: 11-10-2021 12:52

Konserwatywna partia Vox przedstawiła w niedzielę na konwencji - festynie „Viva 21” na terenach targowych Ifema w Madrycie - „Agendę dla Hiszpanii”, która ma być alternatywą dla globalistycznej „Agendy 2030” realizowanej w kraju przez sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Hiszpanii (PCE) Enrique Santiago.

Vox opublikował tekst ze swoimi propozycjami w perspektywie wyborów powszechnych w 2023 r., przedstawiając się jako "patriotyczny rząd" stawiający Hiszpanię na pierwszym miejscu i opowiadający za Europą w służbie państw członkowskich.

Przywódca Vox Santiago Abascal wyjaśnił w liście motywacyjnym, że "Agenda dla Hiszpanii" jest zobowiązaniem do obrony Hiszpanów w odpowiedzi na rządową "Agendę 2030", która "zmierza do zniszczenia klasy średniej, zniesienia suwerenności narodów, i która atakuje rodziny, życie i wspólne korzenie Zachodu". Partia Abascala opowiada się za budowaniem Europy "w służbie państw członkowskich i obywateli, a nie w służbie elit". Apeluje o nowy traktat europejski "przywracający podmiotowość krajom członkowskim wobec biurokracji KE, której nikt nie wybiera i nikt nie może kontrolować".

Stoi na stanowisku prymatu prawa krajowego nad prawem europejskim w sprawach dotyczących dobra społecznego i podstawowych interesów kraju oraz odzyskania suwerenności narodowej we wdrażaniu wyroków sądów krajowych. Podkreśla konieczność zagwarantowania niezależności sądowniczej i zmianę systemu wybierania sędziów Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ).

Według "Agendy dla Hiszpanii", należy zdelegalizować partie i organizacje, których celem jest zniszczenie jedności terytorialnej kraju i przywrócić kompetencje państwu. Opowiada się za ochroną granic państwowych, natychmiastową ekstradycją nielegalnych imigrantów i cudzoziemców dopuszczających się przestępstw, zamknięciem fundamentalistycznych meczetów w całej Europie, wydaleniem imamów propagujących radykalizm, dżihad czy poniżających kobiety.

Jednym z celów "Agendy dla Hiszpanii" jest skończenie z "ideologią gender, religią klimatyczną i wielokulturowością". Partia Abascala dąży do zlikwidowania publicznego finansowania zmiany płci, przerywania ciąży i eutanazji, natomiast opowiada się za włączeniem do publicznej opieki zdrowotnej usług dentystycznych.

Vox jest obecnie trzecią siłą polityczną w parlamencie Hiszpanii z 52 deputowanymi (3,6 mln głosujących w 2029 r.), ma stabilny elektorat i rośnie w siłę, zbierając nowych z zwolenników zarówno z prawicy, jak i z lewicy - według "El Confidencial" w niedzielę. Zdaniem dziennika, jest typem formacji "bunkier" z cechami antysystemowymi, która odcina się od wszystkiego, co "instytucjonalne". Prawie nie kontaktuje się z innymi formacjami politycznymi, dużymi przedsiębiorcami, hierarchią kościelną, czy dużymi środkami masowego przekazu. Stawia na klasę średnią, pracowników, drobnych przedsiębiorców i rolników.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021