Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Budimex rozpoczął ekspansję i planuje inwestycje w OZE

Autor: Weronika Szkwarek
Dodano: 21-10-2021 10:00 | Aktualizacja: 21-10-2021 10:22

Ceny materiałów i ich dostępność, ale również brak wykwalifikowanej kadry – to główne wyzwania, jakie stoją przed Budimeksem.
Jakie wyzwania w perspektywie końca roku i nadchodzących miesięcy stoją przed Budimeksem?

– Pierwszym wzywaniem krótkoterminowym jest sytuacja związana z cenami materiałów oraz ich dostępnością na rynku. Kolejnym - wojna cenowa oferentów w przetargach i zmniejszona liczba postępowań przetargowych w 2021 roku – mówił w rozmowie z WNP.PL prezes Budimeksu Artur Popko.

Jeśli chodzi o dłuższą perspektywę, na uwagę zasługują problemy związane ze skutecznym pożytkowaniem funduszy unijnych z kolejnej perspektywy.

– Wiedząc, jak duże środki zostaną zainwestowane z funduszy unijnych, a należy tu wspomnieć o 72 miliardach euro z Funduszu Spójności, które Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej, to bardzo dużym wyzwaniem będzie dla nas, jako całej branży, pozyskanie kadry do realizacji tych inwestycji.

Zdaniem prezesa Budimeksu, największe braki kadrowe odnotowuje sektor budownictwa przemysłowego i kolejowego – kłopoty z pozyskaniem pracowników ma także energetyka. W budownictwie brakuje cały czas ok. 60 tysięcy ludzi do pracy.

Budimex rozpoczął ekspansję na zagraniczne rynki. Skupia się w pierwszej kolejności na krajach ościennych.

- Jest to teraz rynek niemiecki, czeski oraz słowacki. W Niemczech złożyliśmy już parę ofert, z czego jedna zajęła pierwsze miejsce i czekamy na wybór naszej firmy. To samo dotyczy rynku czeskiego i słowackiego. Jednak nie należy zapominać, że trwa przełom perspektyw finansowania unijnego i tych postępowań przetargowych u naszych sąsiadów jest jeszcze  mało – mówił Artur Popko, prezes Budimeksu.

Inną dziedziną, na jaką Budimex chce postawić, jest zielona energia.

- Do tej pory byliśmy wykonawcami farm wiatrowych, dziś chcemy pojawić się tu jako inwestor. Rozmawiamy ze spółkami na temat możliwości zakupu tych, które dysponują gotowymi lub w pewnej fazie realizacji projektami - po to, aby można było wejść jako inwestor. Chcemy zatem nie tylko budować, ale też zainwestować w zieloną energię - być również koncesjonariuszem i sprzedawać ją na rynku polskim – mówił Artur Popko podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023