Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Przedsiębiorcy mogą już starać się o wsparcie projektów innowacyjnych

Autor: PAP
Dodano: 12-05-2008 19:29

Przedsiębiorcy mogą składać od poniedziałku 12 maja do końca lipca br. wnioski o dofinansowanie z funduszy UE inwestycji związanych z nowymi technologiami - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W poniedziałek uruchomiony został Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 "Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym" (Działanie 4.4).

Eksperci Ernst&Young ocenili na poniedziałkowej konferencji, że program rusza z ogromnym opóźnieniem. Pierwotnie zakładano, że zostanie on uruchomiony w I kwartale 2007 roku.

Ponadto - według Ernst&Young - PARP ustaliła zbyt ostre kryteria dla firm ubiegających się o wsparcie. Wiele firm wdrażających najnowocześniejsze rozwiązania może mieć trudności z uzyskaniem wsparcia.

Rzeczniczka PARP Monika Karwat-Bury powiedziała w poniedziałek PAP, że dofinansowane zostaną projekty bardzo nowatorskie, które będą miały znaczący wpływ na gospodarkę. "Oceniamy, że projektów, które będą w stanie spełnić te kryteria, nie będzie bardzo dużo" - powiedziała.

- Projekty ubiegające się o dofinansowanie muszą dotyczyć technologii, która nie jest stosowana na świecie dłużej niż 3 lata. Ponadto muszą one mieć budżet co najmniej 8 mln zł - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że im bardziej projekt jest innowacyjny, a stosowana w nim technologia nowatorska - tym większą szansa na dofinansowanie.

Według danych PARP, na Działanie 4.4 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przewidziano 1 mld 420 mln euro na dofinansowanie innowacyjnych projektów.

Projekty mogą być dofinansowane na poziomie od 30 do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych (czyli objętych dofinansowaniem).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020