Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Odporność i niezależność. Japonia powołała ministerstwo bezpieczeństwa ekonomicznego

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 13-10-2021 20:00

W zaprzysiężonym 5 października rządzie Fumio Kishidy znalazło się nowe ministerstwo – bezpieczeństwa ekonomicznego. Resort ma koordynować działania wzmacniające bezpieczeństwo w firmach i w całych sektorach gospodarki. Postawione zadania łączą się z coraz chłodniejszymi relacjami japońsko-chińskimi.

Przypomnijmy tutaj o kilku kluczowych krokach. Według informacji Nikkei japoński rząd planuje zobowiązać przedsiębiorców do powołania w firmach stanowiska dyrektora ds. bezpieczeństwa gospodarczego. Wytyczne mają dotyczyć podmiotów z branż uznanych za strategiczne, takich jak półprzewodniki i energetyka jądrowa.

Uwaga na Chiny

Z kolei opublikowana pod koniec czerwca bieżącego roku biała księga ministerstwa gospodarki handlu i przemysłu (METI) zaleca dywersyfikację dostawców i współpracę ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi państwami w celu budowy łańcuchów dostaw mniej zależnych od Chin. Ten aspekt został uznany za kluczowy dla bezpieczeństwa gospodarczego kraju.

Wcześniej Tokio zaostrzyło m.in. przepisy dotyczące nabywania udziałów w japońskich spółkach przez podmioty zagraniczne. Dotyczy to przede wszystkim chińskich firm i funduszy inwestycyjnych. Trwa również proces eliminacji chińskiego sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego z urzędów oraz instytucji publicznych.

Nowy resort ma nadzorować i prowadzić wszystkie te procesy, ale jego zadania nie kończą się na tym. Ministerstwo ma odpowiadać także za ochronę własności intelektualnej japońskich firm, umożliwiającą im zachowanie przewagi nad konkurentami. Kolejny punkt na liście zadań to wsparcie dla nowego celu wyznaczonego jeszcze za czasów poprzedniego rządu Sugi, czyli rozwoju krajowej produkcji półprzewodników. Oprócz tego ministerstwo ma koordynować działania innych resortów na polu bezpieczeństwa gospodarczego. 

Założenia przyświecające powołaniu nowego resortu zręcznie podsumował minister Kobayashi podczas pierwszej konferencji prasowej: “Żyjemy w świecie, w którym gospodarka i bezpieczeństwo rzeczywiście się łączą. Kończy się czas, w którym można było oddzielić bezpieczeństwo od gospodarki. Związek między tymi dwoma pojęciami stał się widoczny podczas konfrontacji amerykańsko-chińskiej w sprawie giganta telekomunikacyjnego Huawei i popularnej aplikacji wideo TikTok.”

Młodzi czterdziestoletni

Sam Kobayashi to bardzo interesująca postać. W wieku 46 lat, ten absolwent Harvardu jest jednym z najmłodszych członków gabinetu Kishidy. Młodsza jest tylko Karen Makishima, 44-letnia minister ds. reformy cyfrowej. 

Tak młody wiek szefów resortów jest w japońskiej polityce rzeczą niespotykaną. W obu przypadkach przyczyną przyznania teki jest zapewne specyfika zagadnień, którymi zajmują się oba ministerstwa. Kobayashi jest protegowanym Akiry Amariego, nowego sekretarza generalnego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), który wcześniej nadzorował prace nad powołania w firmach stanowiska dyrektora ds. bezpieczeństwa gospodarczego. Kobayashi jest także członkiem kierowanego przez Amariego zespołu LDP ds. “tworzenia nowego porządku międzynarodowego”.

Japoński biznes, który już wcześniej został zaangażowany w prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa gospodarczego, pozytywnie przyjął wiadomość o utworzeniu ministerstwa. Dotyczy to chociażby bardzo wpływowego lobby, jakim jest Japońska Federacja Biznesu, znana bardziej pod skróconą nazwą Keidanren. Stowarzyszenie Dyrektorów Firm Kansai zwróciło uwagę na to, w jak niewielkim stopniu firmy mogą kontrolować bezpieczeństwo ekonomiczne i zgodziło się co do potrzeby współpracy sektora publicznego i prywatnego w celu wymiany informacji na tym polu.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023