Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Górniczy gigant przejmuje udziały w Britishvolt

Autor: JD
Dodano: 12-10-2021 11:14

Szwajcarska firma Glencore, nabyła udziały w Britishvolt, umożliwiając temu brytyjskiemu producentowi baterii zabezpieczenie długoterminowych dostaw kluczowego surowca, czyli kobaltu.

Britishvolt buduje pierwszą w Wielkiej Brytanii wielką fabrykę akumulatorów. Zakład w północnej Anglii będzie produkować akumulatory do pojazdów elektrycznych. Popyt na nie ma wzrastać, kiedy Wielka Brytania zakaże sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Ma to nastąpić do końca obecnej dekady.

Rząd premiera Borisa Johnsona zamierza uniknąć pozostawania w tyle w transkontynentalnej rywalizacji o osłabienie dominacji azjatyckich producentów baterii.

Jak wskazuje Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w swoim przeglądzie wydarzeń mających miejsce w przemyśle wydobywczym, fabryka Britishvolt zostanie zbudowana w trzech fazach. Jej zdolność produkcyjną ocenia się na około 300 tys. akumulatorów do pojazdów elektrycznych rocznie.

W ubiegłym roku sprzedaż pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in wzrosła w Europie ponad dwukrotnie, do około 1,3 miliona sztuk, po raz pierwszy przewyższając sprzedaż w Chinach.

Zobacz także: Polska ma być rynkiem zbytu dla drożejącego węgla i drożejącej energii

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023