Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Bitcoin wraca do łask. Kurs kryptowaluty notuje spore wzrosty

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 12-10-2021 12:05

Kurs bitcoina od początku miesiąca znowu rośnie – o ile pod koniec ubiegłego miesiąca za najpopularniejszą kryptowalutę trzeba było zapłacić nieco ponad 40 tys. dolarów, na początku tygodnia cena przebiła 57 tys dolarów. Od początku roku wartość najpopularniejszej kryptowaluty wzrosła o 90 proc.

Kurs bitcoina zbliża się do rekordowych poziomów. Po spadku kursu w latem tego roku, kiedy za najpopularniejszą kryptowalutę trzeba było zapłacić poniżej 30 tys. dolarów, ponownie nabiera siły. Tylko od początku miesiąca jej kurs wzrósł o około 30 proc. a od osiągniętego w kwietniu rekordu kiedy cena sięgała 65 tys. dolarów dzieli go około 10 proc.

Zobacz też: Bitcoin ma zostać oficjalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Skąd takie wzrosty? Powróciło zainteresowanie kryptowalutami, zwłaszcza bitcoinem, jako bezpieczną lokatą kapitału. W ostatnich tygodniach pojawiły się dane o szybko rosnącej inflacji w wielu krajach świata. Nie bez znaczenia było również to, że Salwador, jako pierwsze państwo uznało bitcoina za oficjalną walutę, a obecnie przymierza się do tego również Brazylia.

Czytaj również: Bitcoin wkrótce stanie się walutą światowego handlu?

Rosnące zainteresowanie Bitcoinem widać nie tylko wśród inwestorów indywidualnych, przejawiają go również instytucje finansowe. Według JPMorgan najstarsza kryptowaluta coraz częściej zastępuje złoto jako zabezpieczenie przed inflacją.

Potwierdzeniem dla tej tezy są notowania metali szlachetnych, które wcześniej były właśnie bezpieczną inwestycyjną przystanią. Mimo rosnącej inflacji i niepewności na rynkach nie widać zwiększonego zainteresowania złotem, wręcz przeciwnie - do początku roku kurs tego kruszcu zjechał z około 1950 dolarów za uncję w okolice 1750 dolarów obecnie.

Wielu analityków oczekuje, że bitcoin nie tylko pobije dotychczasowe rekordy wartości, ale i pokona psychologiczną granicę 100 tys. dolarów – według cieszącego się popularnością w mediach społecznościowych analityka PlanB w grudniu kurs bitcoina może osiągnąć nawet 135 tys. dolarów.

Ci ciekawe hossa na bitcoinie nie dotyczy innych kryptowalut. Czołowe kryptowaluty z grona 20 największych pod względem kapitalizacji konsolidują lub nieznacznie tracą.

Druga pod względem wartości rynkowej kryptowaluta ethereum utknęła na poziomie 3500 dol., a cardano i binance coin nieznacznie tracą na wartości.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021