Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Powstała jedna z największych w Polsce stacji elektroenergetycznych

Autor: ICH
Dodano: 12-10-2021 16:55

Firma innogy Stoen Operator zaprezentował dystrybucyjną stację elektroenergetyczną Towarowa - jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. To także największa pojedyncza inwestycja stołecznego operatora. Obsługuje ona centralną część Warszawy.

Firma innogy Stoen Operator poinformowała, że 12 października 2021  przedstawiła jedną z największych i najnowocześniejszych dystrybucyjnych stacji elektroenergetycznych w Polsce - stację Towarowa, która jest ona zlokalizowana na warszawskiej Woli i zastępuje stojącą obok stację z 1978 roku.

Zobacz także: System zdalnego odczytu liczników w innogy Stoen Operator

Potrzeby energetyczne rosną 

- Potrzeba modernizacji infrastruktury sieciowej wynika z rosnących potrzeb energetycznych. Są one związane nie tylko z coraz większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną tradycyjnych odbiorców, ale również z rozwojem rozproszonych źródeł energii i elektromobilności - powiedział Rafał Gawin, prezes URE, podczas osobistej wizyty na terenie nowo powstałej stacji.

Czytaj również: Marka innogy zamienia się w E.ON. Rozważane inwestycje w OZE

- Unowocześnianie systemu energetycznego wymaga dużych nakładów inwestycyjnych ze strony przedsiębiorstw energetycznych, a obiekty takie jak Towarowa bezpośrednio poprawiają niezawodność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju - dodał. 

W prezentacji obiektu uczestniczyli też przedstawiciele URE oraz Johan Mörnstam - wiceprezes nowej europejskiej organizacji EU DSO Entity, zrzeszającej europejskich operatorów elektroenergetycznych systemów dystrybucyjnych i jednocześnie wiceprezydent E.ON ds. sieci w Europie (poza Niemcami).

Duże możliwości nowej stacji 

- Wymagania energetyczne miast stale rosną. Sieci elektroenergetyczne muszą być bardziej elastyczne, aby zapewnić możliwość obsługi różnych konfiguracji źródeł wytwórczych i odciążanie wybranych elementów systemu w trudniejszych okresach. Stacja Towarowa daje duże możliwości przełączeń, ponieważ składa się z dwóch transformatorów 220/110kV, trzech transformatorów 110/15kV i aż 88 pól średniego napięcia - poinformował Robert Stelmaszczyk, prezes firmy innogy Stoen Operator.

Budowa nowej stacji Towarowa rozpoczęła się w 2015 roku. Rozdzielnie i transformatory zamknięto w budynkach. Stacja jest połączona z siecią dystrybucyjną i przesyłową wyłącznie podziemnymi liniami kablowymi 110kV i 220kV.

Stacja Towarowa jest całkowicie bezobsługowa i wyposażona w inteligentną automatykę. To największa dotychczas pojedyncza inwestycja modernizacyjna firmy innogy Stoen Operator, której całkowity koszt wyniósł 75 mln zł. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021