Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Grupa Azoty ogranicza eksport nawozów i apeluje do dystrybutorów

Autor: Dariusz Malinowski
Dodano: 18-10-2021 11:43

Największy krajowy producent nawozów Grupa Azoty, obserwując wzmożony popyt na nawozy na rynku krajowym, podjęła decyzję o ograniczaniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowaniu produktów na rynek krajowy. Grupa zaapelowała też do swoich autoryzowanych dystrybutorów o to, by ci w pierwszym rzędzie zabezpieczyli potrzeby krajowego rynku.

Wysokie ceny gazu spowodowały, że w ostatnich tygodniach bardzo znacząco wzrosły ceny nawozów sztucznych. Dla rolników to wyzwanie finansowe. Jesienią bowiem sprzedaje się aż około 40 proc. całości nawozów.

Pod adresem producentów nawozów pojawiły się oskarżenia. Zdaniem niektórych rolników powodem wzrostu cen jest nadmierny eksport nawozów.

Czytaj też: Awantura o ceny nawozów. Winny nie jest eksport, ani polscy producenci

Rolnicy blokowali m.in. zakłady Anwilu, czy też graniczne przejście z Ukrainą.

Jak informuje największy polski producent, w wyniku podjętych działań, niektórzy autoryzowani dystrybutorzy nawozów Grupy Azoty podjęli decyzję o publikacji na swoich stronach internetowych aktualnych cenników oraz pozostają do dyspozycji rolników pod wskazanymi przez siebie numerami telefonów.

Grupa Azoty wskazuje, że obserwując wzmożony popyt na nawozy na rynku krajowym, podjęła decyzję o ograniczaniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowaniu produktów na rynek krajowy.

Wolumeny dostarczane na rynki zagraniczne, wynikają z zawartych wcześniej kontraktów, często wieloletnich, których niezrealizowanie wiązałoby się z dużymi karami finansowymi dla Grupy Azoty.

Spółka zwraca również uwagę, że po wyprodukowaniu nawozu i sprzedaży innym firmom, nie ma kontroli nad ich dalszą odsprzedażą.

W ostatnim czasie, w mediach społecznościowych przedstawiane są nawozy przygotowane w centrach logistycznych do transportu za granicę. Produkty te są własnością innych firm, które sprzedając nawozy za granicę, uzyskują wyższe marże niż na rynku polskim, ponieważ część producentów europejskich zatrzymała lub istotnie ograniczyła produkcję. W konsekwencji poziom cen na tamtych rynkach jest wyższy niż w Polsce.

Wysokie ceny gazu spowodowały, że część europejskich producentów nawozów ograniczyła ich produkcję.  - Należy podkreślić, że Grupa Azoty jest obecnie jedną z nielicznych firm w Europie, która pomimo historycznie wysokich cen gazu, nie wstrzymała lub istotnie nie ograniczyła produkcji – informują Azoty.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023