Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Rektorzy podpisali deklarację przystąpienia do Lubelskiej Unii Cyfrowej

Autor: PAP/DC
Dodano: 18-10-2021 11:28

Usprawnienie cyfryzacji uczelni ma być efektem działania Lubelskiej Unii Cyfrowej, do której przystąpiło pięć uczelni wyższych z Lublina. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że w ramach Sieci Badawczych Łukasiewicza powstanie w Lublinie nowy instytut specjalizujący się w cyfryzacji.


- W moim przekonaniu, wersja minimum to jest usprawnienie cyfryzacji i informatyzacji wszystkich lubelskich uczelni wchodzących w skład Lubelskiej Unii Cyfrowej, która ma za zadanie usprawnienie dydaktyki i nauki oraz obsługi administracyjnej. A wersja maksimum, która mi się marzy, to jest stworzenie z Lublina co najmniej jednego z kilku - jeśli nie najważniejszego - centrum sztucznej inteligencji. I tu pokładam wielkie nadzieje w nowym instytucie w ramach Sieci Badawczych Łukasiewicza - podkreślił Przemysław Czarnek.

Wsparcie rządowe i nie tylko

Zapewnił, że Lubelska Unia Cyfrowa będzie miała wsparcie finansowe ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak i wsparcie zewnętrzne.

- Uzgodniliśmy z prezesem Sieci Badawczych Łukasiewicza Piotrem Dardzińśkim, że powstanie nowy instytut specjalizujący się w cyfryzacji z siedzibą w Lublinie. Będzie to wsparcie eksperckie, ale też w zakresie koordynacji wszystkich zamierzeń i działań lubelskich uniwersytetów. W ten sposób aspekt cyfrowy funkcjonowania naszych uczelni będzie już niebawem na dużo wyższym poziomie - zaznaczył Czarnek.

Deklaracja przystąpienia do Lubelskiej Unii Cyfrowej została podpisana w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym przez rektorów pięciu uczelni wyższych z Lublina. Są to: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny.

Projekty interdyscyplinarne 

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska podkreślił, że lubelskie uczelnie od lat wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty badawcze i naukowe.

- Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem transformacji cyfrowej, jaką przyszło nam wdrażać w czasie szczególnym, wymagającym, jakim jest czas pandemii.  Wiemy, że przyszłość szkolnictwa wyższego to model hybrydowy, który łączy w sobie element nauczania stacjonarnego i online - stwierdził prof. Załuska.

Dodał, że Lubelska Unia Cyfrowa będzie podejmować działania na rzecz rozwoju umiejętności i kompetencji cyfrowych.

- Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom zwiększymy zdolność naszych uczelni w zakresie opracowania innowacyjnych rozwiązań m.in. w obszarze medycyny, transportu, środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju regionu. Stworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej jest odpowiedzią na potrzeby szybkiego i bardziej elastycznego reagowania uczelni na zapotrzebowanie na usługi zdalne - zwrócił uwagę rektor UM.

Uniwersytety wymagają cyfryzacji 

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski dodał, że współczesne czasy wymagają cyfryzacji i informatyzacji również na uczelniach.

- Cyfryzacja życia akademickiego to jest sprawność zarządzania, szybkość przepływu informacji, nadzór na tymi działaniami - dodał prof. Dobrowolski.

Prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji UM prof. Robert Rejdak podkreślił, że technologie cyfrowe stanowią obecnie rozwiązanie wielu problemów w medycynie.

- My na Uniwersytecie Medycznym w tej chwili chcemy te problemy rozwiązywać, stąd nasze projekty tworzenia również Wschodniego Centrum Medycyny Cyfrowej. I te inicjatywy na pewno wpisują się w utworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy współpracować ze wszystkimi uniwersytetami w Lublinie, podnosząc atrakcyjność naszego regionu, który jest de facto w tej chwili najbardziej ważnym regionem z różnych względów: pandemicznych, ale i geopolitycznych dla Unii Europejskiej - dodał prof. Robert Rejdak.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023