Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Gazowa infrastruktura stwarza szansę na hub gazowy w Polsce

Autor: Dariusz Malinowski
Dodano: 25-10-2021 20:00

Gaz-System realizuje bezprecedensowe inwestycje. Prezesa Towarowej Giełdy Energii Piotra Zawistowskiego pytamy, co jeszcze potrzeba, aby w Polsce powstał hub gazowy.

Z definicji hub gazowy to miejsce będące zarazem centrum handlu, jak i przesyłu gazu. W przypadku naszego kraju możliwe byłoby stworzenie nawet regionalnego takiego punktu. Polska - ze względu na wielkość i położenie - jest bowiem do tego predestynowana.

Warto dodać, że powstanie i prężne działanie hubu gazowego skutkuje obniżaniem cen tego paliwa dla odbiorców końcowych.

Rozmowa z Piotrem Zawistowskim w całości - tutaj.


Dotychczas jedną z największych przeszkód w tworzeniu hubu był brak wystarczających połączeń gazowych oraz fakt, że do Polski napływał gaz wyłącznie z kierunku wschodniego. Realnie z powodu tego, że posiadaliśmy gaz tylko z jednego źródła – jak zresztą i nasi sąsiedzi – utworzenie hubu było praktycznie nierealne....

Czytaj też: Podmorska część Baltic Pipe już na finiszu

Jednak obecnie źródła podaży gazu na nasz rynek są coraz bardziej dywersyfikowane. Posiadamy - lub wkrótce będziemy posiadać interkonektory - z wszystkimi naszymi sąsiadami, budowany jest także gazociąg do Danii i dalej – do Norwegii.

Kluczowe są także gazoporty: nasz w Świnoujściu i litewski - w Kłajpedzie.

– Cieszy mnie rozbudowa infrastruktury, bo daje ona szansę na powstanie hubu - powiedział prezes Piotr Zawistowski w  czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nie bez racji...

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023