Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Gazprom - mamy problem!

Autor: DM
Dodano: 19-10-2021 12:15 | Aktualizacja: 19-10-2021 12:16

Wysokie ceny gazu podważają zarówno popyt na niego jak i zaufanie do tego rodzaju paliwa, co jest niekorzystne dla rosyjskich producentów - powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Pankin. Jak zaznaczył w rozmowie z agencją Interfax, problem cen gazu trzeba rozwiązać.

- Skoki cen energii nieuchronnie doprowadzą do przyspieszenia inflacji w UE, co odbije się również na rosyjskiej gospodarce. Chciałbym podkreślić, że wysokie ceny są nieopłacalne dla producentów, ponieważ podważają zarówno popyt,jak i zaufanie do gazu jako stosunkowo taniego źródła energii - powiedział Pankin.

Czytaj też:Podmorska część Baltic Pipe już na finiszu

Podkreślił, że Rosja jako całość jest zainteresowana stabilnymi cenami. Według wiceministra spraw zagranicznych, twierdzenie, że Moskwa wygląda na beneficjenta obecnej sytuacji na rynku gazowym, jest "delikatnie przesadzone".

Przykładem problemów Rosji i Gazpromu może być niepewność co do sprzedaży planowanych ilości surowca do Serbii. Belgrad stwierdził bowiem, że gaz jest obecnie zbyt drogi.

Ten rok pod względem cen gazu przeszedł do historii. Ze względu na niedobory surowca ceny paliwa pobiły historyczne rekordy. Obecnie sytuacja uległa poprawie, ale wielu specjalistów zadaje sobie pytanie, czy oparcie się na gazie jako jednym z podstawowych paliw jest uzasadnione.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023