Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Dania już prawie finiszuje z Baltic Pipe

Autor: DM
Dodano: 21-10-2021 15:50 | Aktualizacja: 21-10-2021 15:52

W Dani zakończyła się operacja wciągania podmorskiej części Baltic Pipe na ląd. To kolejny kamień milowy tej najważniejszej dla naszego kraju inwestycji gazowej.

Jak donosi Gaz-System, gazociąg został przeciągnięty za pomocą stalowej liny przez wydrążony tunel o długości kilometra u wybrzeża Faxe (na południe od Kopenhagi). W prace zaangażowany był statek Castoro 10, który sfinalizuje ułożenie ostatniego odc. na morzu.

Czytaj też: Pragnienia Kremla i Gazpromu, czyli jak Rosjanie chcą wykorzystać kryzys

Zastosowanie w Dani rozwiązanie pozwala na bezinwazyjne pokonanie linii brzegowej. W ten sposób nie zostaje naruszona wartościowo przyrodnicza część brzegowa.

Także przy pokonywaniu naszego brzegu, budowniczowie stosowali technikę, która w najmniejszy możliwy sposób ingerowała  w środowisko.

Baltic Pipe to gazociąg łączący nasz system gazowy z duńskim i dalej norweskim. Dzięki rurze możliwy będzie począwszy od jesieni przyszłego roku import surowca z Norwegii. Rocznie tą droga będzie można sprowadzić około 10 mld m3 gazu.

Inwestycja ma strategiczne znaczenie, bo razem z rozbudowywanym gazoportem pozwoli od 2023 roku całkowicie zrezygnować z importu gazu z Rosji.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023