Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rostowski dementuje doniesienia o deficycie budżetowym

Autor: PAP
Dodano: 14-05-2008 19:03

Minister finansów Jacek Rostowski stanowczo zdementował doniesienia "Rzeczpospolitej", że według wstępnych wyliczeń przyszłoroczny deficyt budżetu państwa ma wynieść 14,5 mld złotych.

"Rzeczpospolita" napisała, że Ministerstwo Finansów planuje obniżyć deficyt budżetu w 2009 r. do 14,5 mld zł z 27 mld zł w tym roku, a narzucona dyscyplina budżetowa może oznaczać konieczność cięć w wydatkach państwa.

- Te doniesienia są po prostu nieporozumieniem. Nie wiem, skąd to się wzięło - powiedział Rostowski na konferencji prasowej w Brukseli.

Poinformował, że prace nad przyszłorocznym budżetem dopiero trwają i że będzie się on mieścił w ramach wyznaczonych przez przyjęty przez rząd program konwergencji, który zakłada ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych do 1 proc. P KB w 2011 r. Ale - jak zaznaczył - program konwergencji odnosi się do deficytu całego sektora finansów publicznych i nigdy nie było w nim żadnych danych dotyczących budżetu centralnego.

Zdaniem "Rzeczpospolitej", w związku z planowanym ograniczeniem deficytu nikłe są szanse na 15-proc. podwyżki w sferze budżetowej, co postulują związki zawodowe.

Pytany o to Rostowski powiedział, że "jakieś podwyżki w budżecie dla sfery budżetowej zawsze są".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021