Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Holandia: Organy podatkowe nielegalnie umieściły na czarnych listach 270 tys. osób

Autor: PAP
Dodano: 01-11-2021 17:12

Holenderskie organy podatkowe łamały prawo umieszczając od co najmniej 7 lat na listach potencjalnych oszustów 270 tys. osób, w tym nieletnich, ustalił Holenderski Urząd Ochrony Danych Osobowych (AP).

Zdaniem AP listy potencjalnych oszustów były tworzone przez holenderskiego fiskusa niezgodnie z prawem, m.in. z pogwałceniem zasad RODO.

"Oczywiście administracja podatkowa i celna musi walczyć z oszustwami, ale nasze ustalenia wykazały, że sygnały dotyczące oszustw były rejestrowane i wykorzystywane w sposób absolutnie niedozwolony" - powiedział rozgłośni NPO Radio 1 prezes AP, Aleid Wolfsen.

Urząd wyjaśnia, że podatnicy byli umieszczani na czarnej liście, jeśli Administracja Podatkowa i Celna otrzymywała tzw. sygnały ryzyka, jak np. deklarowanie wysokich odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym. Wolfsen wyjaśnia, że podstawą do wpisania na listę mogły być też "informacje od sąsiadów lub mściwych eks-partnerów".

Prezes AP przekazał, że urząd rozważa nałożenie na fiskusa grzywny. Zanim to jednak nastąpi do zarzutów ma się odnieść minister finansów Wopke Hoekstra.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022