Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Chiny zreorganizują branżę metali ziem rzadkich

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 04-11-2021 20:00

W odpowiedzi na stopniowy spadek udziału Chin w produkcji metali ziem rzadkich Pekin zapowiedział reorganizację sektora. Oznacza to utworzenie kolejnego państwowego giganta. Z dostępnych informacji wynika jednak, że chińskie władze dążą do koncentracji i większej kontroli państwa nad tą strategicznie ważną branżą.

Peng Huagang, sekretarz generalny Komisji Zarządzania i Kontroli Aktywów Państwowych zapowiedział, że celem władz jest restrukturyzacja branży w celu utworzenia „firmy na światowym poziomie”. Takie działania zapowiadano już od kilku miesięcy. W marcu tego roku minister przemysłu i technologii informacyjnych Xaio Yaqing, wskazał nadmierną konkurencję między krajowymi firmami jako przyczynę nadpodaży metali ziem rzadkich. Spowodowało to spadek ich cen na światowych rynkach. 

Państwo dobre na wszystko

Prawda jest jak zwykle bardziej złożona. Zbyt częste wykorzystywanie przez Pekin pozycji potentata w dziedzinie produkcji skłoniło inne państwa do poszukiwań alternatyw. Między rokiem 2016 a 2020 chiński udział w globalnej produkcji metali ziem rzadkich spadł z 90 do 60 proc. Budowanie niezależności od Chin w tej dziedzinie znalazło się również w agendzie administracji Bidena. Zapotrzebowanie na ofertę chińskich producentów siłą rzeczy więc spada.

Szansą dla Chin stały się pucz i następujący po nim zamęt w Birmie, który doprowadził do spadku znaczenia tego producenta i niedobór terbu i dysprozu na rynku. Pekin szybko wypełnił tę lukę i przy okazji zwiększył kwoty produkcyjne na 2021 aż o 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Te doraźne sukcesy nie zmieniły jednak ogólnej sytuacji, a odpowiedzią ekipy Xi Jinpinga na problemy jest jak zwykle zwiększenie kontroli państwa. Mamy jednak do czynienia z procesem o dużo większym zasięgu.
Pierwsza reorganizacja sektora produkcji metali ziem rzadkich miała miejsce w 2010 r. Wówczas wyrugowano z krajowego rynku większość prywatnych podmiotów. Doprowadziło to do odczuwalnego na globalnych rynkach spadku eksportu, który częściowo zamaskowano embargiem nałożonym na Japonię po kryzysie wokół spornych wysp Senkaku/Diaoyu. 

Metale specjalnego znaczenia

Metale ziem rzadkich - ze względu na znaczenie, jakie odgrywają w chociażby w produkcji akumulatorów, telefonów komórkowych czy sprzętu komputerowego - stały się niezwykle ważne. Ich znaczenie rośnie jeszcze bardziej w związku z przestawianiem się motoryzacji na zasilanie elektryczne. Tym, co sprawia, że te surowce mają strategiczny walor, pozostaje także ich kluczowe znaczenie w produkcji zaawansowanego uzbrojenia. 

W minionych latach ruszyły już w Chinach inne procesy restrukturyzacji, koncentracji i zwiększania kontroli państwa. Doświadczył tego przemysł stoczniowy i branża petrochemiczna.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022