Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Szefowie dyplomacji BRIC dyskutowali o globalnej gospodarce i finansach

Autor: PAP
Dodano: 16-05-2008 15:13

Sytuacja w globalnej gospodarce i finansach była głównym tematem spotkania szefów dyplomacji państw BRIC, tj. Brazylii, Rosji, Indii i Chin, które odbyło się w piątek w Jekaterynburgu na Uralu.

Celso Amorim, Siergiej Ławrow, Pranab Mukherjee i Yang Jiechi (Jang Cie-czy) rozmawiali też o problemach bezpieczeństwa międzynarodowego oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym w świecie.

- Określiliśmy sfery, w których mamy wspólne interesy i którymi w najbliższym czasie będziemy się zajmować - poinformował na wspólnej konferencji prasowej czterech ministrów Mukherjee, który będzie gospodarzem następnej narady BRIC.

Ławrow ze swej strony oświadczył, że "BRIC zrodziło samo życie". - Wysokie tempo rozwoju naszych krajów to dzisiaj ostoja stabilności w świecie - podkreślił.

- To nasze kraje determinują stabilność światowej gospodarki - wtórował mu Amorim. Z kolei Yang Jiechi oznajmił, że od współpracy Brazylii, Rosji, Indii i Chin zależy stabilność na arenie międzynarodowej.

Skrót BRIC wszedł do międzynarodowego obiegu w roku 2003 za sprawą banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ogłosił on wtedy prognozę, zgodnie z którą Brazylia, Rosja, Indie i Chiny do 2050 roku wyrosną na czołowe potęgi gospodarcze świata.

Kraje BRIC zajmują razem 25 proc. powierzchni globu. Zamieszkuje je łącznie 2,8 mld ludzi, czyli niemal połowa populacji świata. Sytuacja gospodarcza w czterech krajach od kilku lat się systematycznie poprawia, co czyni z nich ogromny rynek konsumencki z długoletnim potencjałem rozwojowym.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wartość P KB państw BRIC wynosi już 15 bln dolarów, co stanowi 25 proc. światowego PKB. Ich rezerwy walutowo-kruszcowe szacowane są na 1,3 bln USD.

W 2006 roku kompania Dow Jones wprowadziła nowy indeks giełdowy - BRIC-50. Obejmuje on po 15 "blue chips" z Chin, Indii i Brazylii oraz pięć - z Rosji.

Pierwsze spotkanie ministerialne w formacie BRIC odbyło się w 2006 roku w Nowym Jorku podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

W 2007 roku "czwórka" spotkała się ponownie przy tej samej okazji. Z inicjatywy Ławrowa ustalono wtedy, że narady ministerialne BRIC będą odbywały się co najmniej dwa razy w roku, w tym także poza murami ONZ.

Miejscem pierwszego takiego spotkania był właśnie Jekaterynburg. W przyszłym roku szefowie dyplomacji czterech krajów będą konferowali w Indiach. Wcześniej - jesienią obecnego roku - tradycyjnie spotkają się w Nowym Jorku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021