Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Center-Gaz: planujemy dynamiczny, a przy tym zrównoważony rozwój

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 05-11-2021 06:03

- Struktura firmy nie jest bardzo rozbudowana, co pozwala na bardzo sprawny proces decyzyjny. Duża elastyczność w podejściu do każdego z naszych klientów pozwala na sprawną obsługę. W ostatnim czasie dostrzegamy, iż najważniejszymi aspektami we współpracy z naszymi klientami jest wysoka jakość gazów w możliwie atrakcyjnej cenie, ale także czas realizacji zlecenia - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Mateusz Lewandowski, kierownik ds. sprzedaży w firmie Center-Gaz.

Rodzinna firma Center-Gaz powstała w roku 1994. Dziś jest liderem wśród niezależnych producentów, których udział w rynku szacuje się na 15 proc. Jak można ocenić ten rynek?

- W odróżnieniu od wielu europejskich rynków nie jest on w 100 proc. zdominowany przez światowe korporacje. Na polskim rynku z sukcesami działa kilka firm (zjednoczonych w stowarzyszeniu SPOGAT - polskich producentów gazów technicznych, którego jesteśmy współzałożycielem), stanowiących o sile polskiego przemysłu i gospodarki. 

Z perspektywy przedsiębiorcy/klienta jest to pozytywne zjawisko, gdyż większa konkurencja na rynku zdominowanym przez globalne koncerny daje możliwość dywersyfikacji łańcucha dostaw oraz dostępności bardziej wyspecjalizowanych produktów. Doświadczenia konsumentów (szczególnie z ostatnich kilku miesięcy), związane z brakiem dostępności wielu podstawowych elementów, niezbędnych w produkcji, sprawiają, iż zaczynają poszukiwać rodzimych producentów.

Pokłosiem tej sytuacji są kontrahenci, którzy - jak dotychczas - korzystali z usług światowych potentatów, a teraz korzystają z naszych usług. To sprawia, że procentowy udział polskich producentów gazów technicznych w całościowym wolumenie sprzedaży z roku na rok jest coraz większy.

Ponadto firmy takie jak nasza cechuje duża „elastyczność” w działaniu, szybki czas reakcji na wpływające wszelakie zapytania oraz indywidualne podejście, które sprawia, że jesteśmy blisko naszych klientów.

Jakie zmiany zaszły w ostatnim czasie na rynku, na którym działa Center-Gaz?

- W ostatnim czasie na rynku gazów technicznych w Polsce, podobnie jak w wielu innych branżach, zaszło wiele zmian. Podyktowane są one koniecznością dopasowania się producentów do potrzeb konsumentów.

Dostrzegamy większą świadomość poszczególnych sektorów, jeżeli chodzi o dobór odpowiednich gazów do konkretnej produkcji. To szczególnie ważne, jeśli chce się utrzymać najwyższą jakość oferowanych produktów - bez względu, czy to branża spożywcza (mieszanki gazów używane do utrzymania dłuższej świeżości żywności) czy - na przykład - spawalnicza (mieszanki gazów używanych do spawania konkretnych rodzajów metali).

Jest to ważne ze względu na coraz większy nacisk na optymalizację produkcji oraz zwiększanie efektywności na wszelkich możliwych płaszczyznach (wzrost szeroko rozumianych kosztów bardzo uwidacznia ten trend).

Obecnie gospodarka odbudowuje się po trudnym czasie szczególnie nasilonej pandemii. Jak przedstawia się to z perspektywy waszej spółki?

- Tę kwestię można rozpatrywać dwojako. Gospodarkę napędzają inwestycje realizowane odgórnie, z rządowym, wojewódzkim oraz miejskim wsparciem i dofinansowaniem. Środki te są z pewnością "motorem napędowym" dla wielu przedsiębiorstw, a pośrednio również i dla naszej firmy.

Z drugiej jednak strony widzimy coraz większe trudności związane z dostępnością surowców niezbędnych do działalności przedsiębiorstw. Na tę jednak chwilę duża kreatywność - połączona z wieloletnim doświadczeniem - pozwala na zwiększenie udziału w rynku.

Center-Gaz to firma od lat stawiająca na jakość oraz na wprowadzanie innowacji w technologiach, jak również w sferze logistyki i efektywnego zarządzania. Dzięki takiemu podejściu spółka zyskuje przewagi konkurencyjne?

- Z pewnością tak. Struktura firmy nie jest bardzo rozbudowana, co pozwala na bardzo sprawny proces decyzyjny. Duża elastyczność w podejściu do każdego z naszych klientów pozwala na bardzo sprawną obsługę. W ostatnim czasie dostrzegamy, iż najważniejszymi aspektami we współpracy z klientami jest wysoka jakość gazów w możliwie atrakcyjnej cenie, ale także czas realizacji zlecenia.

Naszą bazę mamy zlokalizowaną w Częstochowie, co powoduje, że klienci, którzy znajdują się w promieniu ok. 150 km od tej siedziby, są obsługiwani zwykle w kolejnym dniu roboczym.

Ponadto w ostatnim czasie rozwinęliśmy naszą sieć sprzedaży (Radomsko, Jędrzejów, Praszka, Wieluń, Kraków, Kościelec etc.), dzięki czemu nasi klienci mają dostęp do naszych produktów niemal codziennie.

Kompilacja wspomnianych aspektów sprawia, że firma Center-Gaz z roku na rok zwiększa regularnie wolumen skutecznie pozyskanych klientów.

Jak się przedstawia kwestia realizowanych inwestycji w spółce?

- Obecnie poza bieżącymi rewitalizacjami (remonty infrastruktury magazynowej, nowe rampy do napełniania butli, modernizacja parku transportowego, unowocześnianie i odświeżanie pomieszczeń biurowych itp.) firma inwestuje stale relatywnie duże środki na szeroko rozumiane opakowania: zbiorniki, wiązki, butle. Dzięki temu ostateczny produkt sprzedawany klientowi jest najwyższych parametrów jakościowych.

Chcemy również stale poszerzać asortyment. W najbliższym czasie planujemy otwarcie hurtowni farmaceutycznej, niezbędnej do zaopatrywania klientów w gazy medyczne. Stale modernizujemy także urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji.

Planujemy również w ciągu najbliższego roku pojawienie się marki Center-Gaz w nowych lokalizacjach na rynku polskim. Co warto podkreślić - naszą największą wartością jest zespół ludzi tworzących naszą firmę. Stale staramy się go poszerzać, a także i inwestować w jego kompetencje oraz poprawiać środowisko i warunki pracy - tak, by było bezpieczniej, wygodniej i efektywniej.

Center-Gaz posiada nowoczesną napełnialnię gazów technicznych, a także laboratorium wyposażone w wysokiej klasy sprzęt analityczny oraz wdrożone systemy klasy CAM/SCADA, zapewniające monitorowanie i kontrolę procesów produkcji. Czy w tym obszarze spółka planuje kolejne inwestycje?

- Zgadza się. Urządzenia, którymi obecnie dysponujemy, pozwalają na systematyczny monitoring jakości oferowanych towarów. Wysoka jakość produktów pozostaje  jednym z trzech głównych parametrów, determinujących wybór konkretnego dostawcy.  

Ze względu na planowane otwarcie hurtowni farmaceutycznej na terenie naszej firmy, zdecydowaliśmy się na doposażenie naszego laboratorium o urządzenie, które będzie oznaczało kolejne parametry badanego gazu. Jak wiadomo w procesie np. tlenoterapii czystość medykamentu stanowi o jego bezpieczeństwie, dlatego urządzenie to jest absolutnie niezbędne do zapewnienia 100 proc. walorów leczniczych.

Jak przedstawiają się kierunki przyszłych działań firmy i strategia na kolejne lata?

- Planujemy dynamiczny, ale zrównoważony rozwój spółki Center-Gaz w najbliższych latach. Szalejąca inflacja oraz niepewna sytuacja gospodarcza nie pozwalają w tej chwili na spektakularne inwestycje. Chcemy być firmą, która dysponuje coraz nowocześniejszym parkiem maszynowo-butlowym, a przede wszystkim miejscem, które będzie stabilnym pracodawcą dla osób zatrudnionych w Center-Gazie.  

Jakie są oczekiwania firmy w zakresie targów ExpoWELDING 2022 ?

- Naszym głównym oczekiwaniem związanym z targami ExpoWELDING 2022 jest możliwość zaprezentowania najnowocześniejszego sprzętu używanego na co dzień przy zaspokajaniu potrzeb naszych kontrahentów, a także szansa nawiązania nowych kontaktów handlowych.

Od lat staramy się budować silną, rozpoznawalną markę na rynku przemysłowym w Polsce. Chcemy, żeby synonimem Center-Gaz były określenia solidny, zaufany partner. Najlepszą okazją do potwierdzenia tych słów będzie możliwość zademonstrowania osiągnięć firmy właśnie na targach ExpoWELDING 2022, które odbywają się w aglomeracji śląskiej - bardzo ważnej z perspektywy naszego biznesu.

Czytaj także: Robotyzacja jest nieuchronna, ale będą też wyjątki

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023