Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Warto inwestować w Rosji, bo tam akcje są tanie

Autor: Puls Biznesu
Dodano: 21-05-2008 05:29

Możliwość inwestowania za wschodnią granicą nie jest dla polskich inwestorów nowością. Ten rynek jest w spektrum zainteresowania popularnych funduszy BRIC (inwestujących w Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach).

Ale zdaniem analityków HSBC nadszedł czas, by zainteresować się giełdą w Moskwie mocniej - pisze "Puls Biznesu".

— Do niedawna gospodarka rosyjska oparta była na surowcach. Powoli coraz większe znaczenie zdobywają konsumpcja i inwestycje. To oznacza, że rosyjska gospodarka ma już nie jedną, ale dwie silne nogi i staje się coraz atrakcyjniejszym rynkiem do inwestowania W ostatnich latach rozwija się w tempie dwucyfrowym — mówi Piotr Klinowski, dyrektor departamentu sprzedaży funduszy inwestycyjnych w HSBC Bank Polska.

Inwestorom sprzyjają też wyceny rosyjskich spółek.

— Wskaźnik C/Z dla rynku rosyjskiego jest jednym z najniższych wśród krajów rozwijających się. Skoro akcje są tanie, to warto się nimi zainteresować — dodaje Piotr Klinowski.

Dlatego HSBC wprowadza fundusz Russia Equity, który inwestuje w spółki notowane na giełdzie w Moskwie. W portfelu będzie 20-40 spółek. HSBC nie jest jedynym, który kusi inwestorów zyskami za wschodnią granicą. Kilka dni temu podobny fundusz uruchomił Raiffeisen Capital Management, a wcześniej ING. Również niektóre polskie TFI, m.in. DWS i Union Investment, inwestują część portfela na tamtejszym rynku. Na zgodę nadzoru czeka Caspian Capital TFI, który chce się skoncentrować głównie na inwestycjach we wschodniej Europie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021