Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

MAE: zbliża się koniec podwyżek cen ropy naftowej

Autor: bad
Dodano: 16-11-2021 13:26

Napięcia na światowych rynkach ropy naftowej, które doprowadziły jej ceny do najwyższego poziomu od siedmiu lat, zaczynają się zmniejszać. Przyczynia się do tego ożywienie produkcji surowca, także w USA - podaje Międzynarodowa Agencja Energii.

Wzrost popytu na rynku ropy pozostaje duży, jednak podaż nadrabia zaległości, a rosnące zapasy ropy w październiku sugerują, że według miesięcznego raportu MAE, „trend rosnących notowań surowca może się odwrócić”. Jeśli prognoza okaże się trafna, przyniesie to znaczną ulgę konsumentom, którzy mocno odczuwają skutki rosnących cen.

W październiku cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) przebiła poziom 84 dolarów. Dziś wyceniana jest na 81,31 dol.

Czytaj też: Cena ropy w USA wzrosła do 81,50 USD za baryłkę

Rola prezydenta

Jak podają światowe media, w Stanach Zjednoczonych rośnie nacisk na prezydenta Joe Bidena, by korzystać z ropy ze strategicznych rezerw, co byłoby receptą na coraz wyższym cenom benzyny i inflacji, która jest najwyższa od 1990 roku.

Na razie decyzji nie ma. "Prezydent jasno dał do zrozumienia, że wszystkie opcje są otwarte" - wskazał w CNN doradca administracji Joe Bidena, Brian Deese, dyrektor Narodowej Rady Gospodarczej Białego Domu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022