Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

NBP: Inflacja bazowa netto wyniosła 2,8 proc. w kwietniu

Autor: ISB
Dodano: 21-05-2008 14:40

Inflacja bazowa netto w kwietniu 2008 roku wyniosła 2,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,7 proc. r/r miesiąc wcześniej, podał w środę Narodowy Bank Polski (NBP).

Analitycy ankietowani przez agencję ISB oczekiwali inflacji bazowej netto w kwietniu średnio na poziomie 2,87 proc.. (dziewięciu oczekiwało poziomu 2,9 proc., a czterech 2,8 proc.).

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen kontrolowanych wyniosła 3,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 3,8 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności wyniosła 4,3 proc. r/r wobec 4,2 proc. przed miesiącem.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw wyniosła 4,2 proc. wobec 3,9 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 4,1 proc. wobec 4,2 proc. przed miesiącem.

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w kwietniu wyniósł 4,0 proc. r/r, wobec 4,1 proc. r/r miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa jest wyliczana przez bank centralny różnymi metodami: inflacja netto (po wyłączeniu cen żywności i cen paliw), inflacja po wyłączeniu wzrostu cen kontrolowanych, inflacja po wyłączeniu cen o największej zmienności (m.in. cen niektórych warzyw i owoców, cen energii, opłat za użytkowanie mieszkania, niektórych usług pocztowych i telekomunikacyjnych).

NBP liczy inflację po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw oraz tzw. 15-proc. średnią odciętą, którą oblicza się przez odrzucenie dwóch grup: 15 proc. towarów, których ceny wzrosły najbardziej oraz 15 proc. towarów, których ceny wzrosły najmniej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021