Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

MSP: Przychody z prywatyzacji zależne od koniunktury giełdowej

Autor: PAP
Dodano: 26-05-2008 14:04

Zdaniem wiceministra skarbu Krzysztofa Żuka, od koniunktury giełdowej będzie zależało, czy Skarb Państwa osiągnie tegoroczne przychody z prywatyzacji na poziomie 5 mld zł.

"Przychody z prywatyzacji na poziomie 5 mld zł będą zależały głównie od koniunktury giełdowej. Szukamy również sposobu optymalizacji przychodów Skarbu Państwa. Jeśli będzie opłacało się przesunąć w czasie zbycie akcji (prywatyzowanych przez giełdę spółek Skarbu Państwa - PAP), to będziemy to robić. Na pewno wypełnimy zobowiązania ustawy budżetowej (na 2008 rok - PAP)" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister skarbu.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął program prywatyzacji na lata 2008-2011. Obejmie on 740 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Resort szacuje przychody z czteroletniej prywatyzacji na ponad 30 mld zł. W ustawie budżetowej na 2008 rok wpisano 2,3 mld zł przychodów z prywatyzacji.

Żuk podtrzymał, że resort skarbu chce sprywatyzować co najmniej 22 spółki poprzez giełdę.

"Wiceminister skarbu Joanna Schmid przygotowuje w szczegółach analizy pokazujące zasadność prywatyzacji spółek poprzez giełdę, ale również z możliwością rokowań. W tym zakresie jest pełna współpraca resortu z zarządami spółek" - powiedział.

"Stan zaawansowania prywatyzacji przewidzianej na lata 2008-2011 nie wywołuje specjalnego niepokoju. Dostrzegamy potrzebę wzmocnienia zespołów prywatyzacyjnych. Mamy za mało przygotowanych merytorycznie i doświadczonych urzędników, by te procesy zdynamizować" - przyznał minister.

Jego zdaniem, z czteroletniego programu powinni skorzystać głównie krajowi przedsiębiorcy.

"Oceniam ten program jako ważny dla rodzimych przedsiębiorców, bo daje im szanse systemowego przygotowania do procesu prywatyzacji. W większości przypadków to inwestorzy krajowi będą zainteresowani nabywaniem akcji czy udziałów" - uważa Żuk.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021