Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Mołdawia znalazła pieniądze na rosyjski gaz

Autor: DM
Dodano: 25-11-2021 13:22 | Aktualizacja: 25-11-2021 13:38

Przewodniczący parlamentu Mołdawii powiedział, że posłowie zatwierdzili przeznaczenie środków na opłacenie zobowiązań wobec Gazpromu. Rosyjski gigant zagroził wstrzymaniem dostaw gazu, jeśli Kiszyniów nie spłaci szybko zadłużenia.

Mołdawscy posłowie zatwierdzili w ostatnim czytaniu przeznaczenie środków z budżetu na spłatę zadłużenia wobec rosyjskiego Gazpromu - powiedział przewodniczący parlamentu Igor Grosu.

Wcześniej premier Natalia Gavrilita zwróciła się do parlamentu o pilne rozpatrzenie zmian w ustawie o budżecie państwa na rok bieżący w celu opłacenia dostaw paliw w październiku i listopadzie.

- Parlament Mołdawii zatwierdził w ostatecznym czytaniu poprawki do ustawy o budżecie państwa na 2021 r. głosami 60 posłów – powiedział Grosu.

Czytaj też: Gazprom nie ma więcej gazu dla Europy

W poniedziałek Gazprom poinformował Kiszyniów o wstrzymaniu dostaw, jeśli Mołdawia nie zapewni płatności w ciągu 48 godzin.

We wrześniu wygasł kontrakt z Gazpromem z 2008 roku, po którym strony zawarły krótkoterminową umowę na dostawy paliwa. W tym samym czasie koszt wzrósł z 200 do 790 dolarów za tys. m3. Po długich negocjacjach między władzami mołdawskimi a przedstawicielami Gazpromu pod koniec października podpisano długoterminowy kontrakt pod warunkiem stopniowego zwrotu rosyjskiego długu. Gazprom wyliczył go na 790 mln dol.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022