Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Korekta cen ropy

Autor: DM IDMSA
Dodano: 28-05-2008 11:28

Lepsza sprzedaż domów
Złoto poniżej 900 USD

Protesty na świecie z powodu zbyt wysokich cen benzyny przyciągnęły uwagę mediów, a to z reguły zwiastuje przynajmniej chwilowe zatrzymanie ruchu. Ten sam mechanizm można było zaobserwować ponad miesiąc temu, kiedy sieć informacyjna CNN przygotowała dla widzów serię reportaży o drożejącej żywności, protestach na świecie. W szczególności dotyczyło to rynku ryżu. Od tamtej pory kontrakty terminowe na ryż na amerykańskiej giełdzie CME potaniały o ponad 30%.
Obecnie kontrakty lipcowe na ropę naftową kosztują już poniżej 130 USD za baryłkę, co może pomóc rynkowi akcji, w dłuższym terminie symbolizuje bowiem spadek presji inflacyjnej. Traderom na rynku akcji przypadły także do gustu wczorajsze dane o sprzedaży nowych domów w USA, która niespodziewanie wzrosła. Rynek wyraźnie zignorował najgorsze od 16 lat dane o nastroju konsumentów - trzeba jednak zauważyć, że nastroje zawsze są najgorsze w momencie gdy nowa fala koniunktury ma się dopiero zacząć, a najlepsze tuż przed spadkami.

Lepsze dane z rynku nieruchomości sprowokowały dalszą sprzedaż obligacji amerykańskich. Od dłuższego czasu rynek ten znajduje się w konsolidacji, trend średnioterminowy jest spadkowy. Rentowność najpopularniejszych 10-letnich papierów w dalszym ciągu jest nieatrakcyjna relatywnie do inflacji. Ponadto podwyżki oprocentowania w USA - niekorzystne dla obligacji - wydają się być nieuchronne.
Spadek cen ropy to automatycznie niższe oczekiwania inflacyjne, a co za tym idzie, wycofywanie się z pozycji w metalach szlachetnych. Stąd spadek cen złota poniżej poziomu 900 USD na rynku spot.

Na terminowej giełdzie zbóż ceny pszenicy lekko wzrosły po tym jak analitycy Rabobank zmniejszyli prognozę tegorocznego zbioru w Australii.

Pszenica lipiec
(ZWN8)
Trend jest niezaprzeczalny. Przełamanie ostatnich minimów może oznaczać kontynuację ruchu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021