Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Poranny komentarz: Niejednoznaczny skok obrotów

Autor: DM IDMSA (Piotr Kaczmarek)
Dodano: 29-05-2008 09:15

Na pierwszy rzut oka środowa sesja wygląda bardzo przyzwoicie. Indeksy giełdowe zyskiwały na wartości przy jednoczesnym mocnym skoku obrotów, które na całym rynku akcji przekroczyły 2 mld złotych.

Głównym beneficjentem wzrostu był indeks WIG20, a choć sWIG80 i mWIG40 zmieniły swoje wartości jedynie minimalnie, to liczba spółek zwyżkujących była większa niż tracących na wartości, co ostatnio nie zdarza się często.

Niestety, choć pierwsze spojrzenie na rynek daje pozytywne odczucia, to bliższe przyjrzenie się strukturze wczorajszego wzrostu nie daje już takich jednoznacznych odpowiedzi. Świetnie zachował się PKO BP, który zyskał 4% przy obrotach dochodzących do 500 milionów złotych, lecz już Pekao S.A. przy podobnej aktywności inwestorów zakończył dzień pod kreską. Analogicznie, ponad 3,5% zyskały akcje PKNu, lecz istotniejszy dla indeksów KGHM stracił 0,5% przy ponad dwukrotnie wyższym poziomie obrotów niż płocki koncern. Na rynku pojawił się poważniejszy popyt, lecz napotkał równie mocną presję sprzedających - trudno powiedzieć, czy przy ogólnie przeciętnych nastrojach popyt będzie nadal w stanie zmobilizować tak duże siły.

Patrząc na krótkoterminowe perspektywy WIG20, odbicie z ostatnich kilku dni nie wygląda okazale w zestawieniu ze spadkiem z wcześniejszych sesji. Nadal należy oczekiwać, że krótkoterminowo inicjatywa leży po stronie sprzedających, a wczorajsze notowania jedynie w niewielkim stopniu zwiększają szanse popytu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021