Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

NCBR i polscy prawnicy wśród nagrodzonych przez Europejską Radę ds. Innowacji

Autor: ICH
Dodano: 30-11-2021 12:59

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) ogłosiła tegorocznych zdobywców nagród za innowacyjność, które przyznano miastom Dortmund i Vantaa, a także czterem czołowym innowacyjnym kobietom i trzem innowatorom w zakresie zamówień publicznych. W konkursie  w różnych kategoriach nagrodzone zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ( NCBR) i polscy prawnicy Mateusz Stańczyk i Monika Adamczak, z kancelarii SMM Legal.

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) ogłosiła tegorocznych zdobywców nagród za innowacyjność. Nagrody ogłoszono podczas dwudniowego szczytu inauguracyjnego EIC, na którym opublikowano też raport na temat oddziaływania EIC w 2021 r., podkreślający skalę wsparcia innowacji przez EIC od 2014 r.

Stolica innowacyjności w Niemczech

Przedstawiając zwycięzców siódmego wydania Nagrody dla Europejskiej Stolicy Innowacji, Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, ogłosiła, że Europejską Stolicą Innowacji w 2021 r. został Dortmund w Niemczech, wygrywając nagrodę pieniężną w wysokości 1 mln euro.

Nagrodę dla Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje przyznano miastu Vantaa w Finlandii, które otrzyma 0,5 mln euro.

- Ogłoszone dziś zwycięskie miasta wykonały niezwykłą pracę na rzecz rozwoju ekosystemów innowacji dla innowatorów i swoich mieszkańców. Miasta te są autentycznymi platformami testowymi dla innowacji; są to fora, na których różni partnerzy w ekosystemie innowacji wspólnie tworzą oddolne inicjatywy na rzecz bardziej innowacyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich – powiedział Mariya Gabriel.

O tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji ubiegały się też Dublin (Irlandia), Malaga (Hiszpania) i Wilno (Litwa), natomiast w konkursie o tytuł Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje miasta Cascais (Portugalia) i Trondheim (Norwegia) zajęły drugie i trzecie miejsce.

Nagrody UE dla Innowacyjnych Kobiet

Komisarz Mariya Gabriel ogłosiła także zdobywczynie Nagród UE dla Innowacyjnych Kobiet, z których każda otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. euro. Są to:

Merel Boers (Holandia), współzałożycielka i dyrektor generalna NICO-LAB – firmy oferującej 
rozwiązanie technologiczne ułatwiające lekarzom usprawnianie opieki w nagłych wypadkach.

Mathilde Jakobsen (Dania), współzałożycielka i dyrektor generalna Fresh.Land – platformy cyfrowej, która umożliwia skrócenie i cyfryzację łańcucha dostaw żywności, zapewniając łatwy dostęp do dobrej jakości żywności.

Daphne Haim Langford (Izrael), założycielka i dyrektor generalna Tarsier Pharma – spółki opracowującej innowacyjne rozwiązania umożliwiające leczenie i wyleczenie autoimmunologicznych i zapalnych chorób oczu.

Nagrodę dla Obiecującego Innowatora 2021 za wyjątkowe innowacje osiągnięte w wieku poniżej 30 lat otrzymują Ailbhe i Isabel Keane (Irlandia), założycielki Izzy Wheels – firmy oferującej modne osłony kół w wózkach inwalidzkich. Otrzymają one nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro.

Dwie kobiety otrzymały również nagrodę w postaci słownego wyróżnienia za osiągnięcia. Są to  Asude Altıntaş (Turcja), współzałożycielka i dyrektor generalna Twin Science – firmy oferującej produkty cyfrowe i fizyczne dla dzieci, ułatwiające rozwijanie umiejętności w zakresie nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (ang. STEAM) oraz  Livia Ng (Wielka Brytania), założycielka i dyrektor generalna Neucruit – firmy wykorzystującej „głębokie technologie” (deep tech) do opracowywania cyfrowych strategii rekrutacji pacjentów, ułatwiających życie pacjentom i innowatorom klinicznym.

Polskie akcenty w konkursie o nagrody za zamówienia publiczne 

Ogłoszono również zdobywców pierwszej i drugiej nagrody w pierwszej edycji konkursu o Nagrody UE za zamówienia publiczne na innowacje (European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021)  zdobywca pierwszej nagrody otrzymuje 75 tys. euro, a zdobywca drugiej nagrody – 25 tys. euro. Są to:

Kategoria: strategia zamówień publicznych na innowacje:

1. Galicyjska Służba Zdrowia (SERGAS) (Hiszpania) – pierwsze miejsce
2. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) (Polska) – drugie miejsce

Kategoria: wyzwania społeczne

1. Holenderski Waterschapsbedrijf Limburg (Holandia) – pierwsze miejsce
2. International Horizontal Scanning Initiative (Belgia) – drugie miejsce

Kategoria: przywództwo w obszarze zamówień

1. Francesco Talone, Stefano Moni i Giuseppe Restivo (Włochy) – pierwsze miejsce
2. Mateusz Stańczyk i Monika Adamczak (Polska) – drugie miejsce ( ww. to prawnicy kancelarii SMM Legal, , ich projektem był elastyczny model prawny służący do realizacji zamówień publicznych na zielone innowacje).

Wszystkie trzy kategorie nagród finansuje EIC, która w czasie szczytu opublikowała najnowszy raport na temat swojego oddziaływania.

Z raportu wynika, że od 2014 r. EIC wsparła finansowo około 5500 start-upów i MŚP, a także ponad 400 projektów związanych z badaniami naukowymi i innowacjami w zakresie rozwijanych technologii. Zatwierdziła też decyzje o zainwestowaniu ponad 600 mln euro w 137 firmach na rynkach UE i państw trzecich.

EIC powołano w ramach programu Horyzont Europa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022