Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Firmy mają kłopoty

Autor: Rzeczpospolita
Dodano: 02-06-2008 19:39

Pogarszają się warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Po raz pierwszy od trzech lat mierzący je wskaźnik PMI spadł poniżej bariery 50 punktów

Potwierdzają się prognozy części ekonomistów, których zdaniem polska gospodarka zaczyna spowalniać. Wprawdzie pierwszy kwartał był bardzo dobry, w piątek GUS podał, że PKB zwiększył się aż o 6,1 proc. rok do roku, ale firmy zaczynają mieć problemy z utrzymaniem tak szybkiego tempa rozwoju - pisze "Rzeczpospolita" na swoich stronach internetowych.

Doskonale widać to po wskaźniku PMI, mierzącym nastroje wśród przedsiębiorców, który spadł poniżej 50 pkt, co oznacza, że firmy produkcyjne dostrzegają pogorszenie się ich warunków prowadzenia działalności w porównaniu z poprzednim miesiącem. Po raz ostatni indeks spadł poniżej 50 pkt. w maju 2005 r.

Jest on konstruowany na podstawie ankiety przeprowadzanej co miesiąc wśród 3 tys. menedżerów w Polsce. Pytani są oni, czy warunki działalności poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem, czy pozostały bez zmian, lub też czy się pogorszyły - informuje "Rzeczpospolita".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021