Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Kotły elektrodowe oddane do użytku. Erbud ukończył pionierski projekt

Autor: ZWI
Dodano: 10-12-2021 10:07

Erbud oddał do użytku pionierską w Polsce kotłownię wyposażoną w kotły elektrodowe. – Jesteśmy precyzyjni, dokładni i punktualni. Dowód: od podpisania umowy do uroczystego otwarcia minęły co do dnia dwa lata – mówi Radosław Górski z zarządu Erbudu i opowiada o tym, dlaczego to wyjątkowy projekt w historii grupy.

Co nowatorskiego znajduje się w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku?

Uruchomiona kotłownia składa się z czterech kotłów olejowo-gazowych – dwóch o mocy 30 MWt i  dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt. Pionierskie rozwiązanie polega na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowych, a docelowo gazowych, co umożliwi szybką reakcję na zmienne zapotrzebowanie na ciepło w zakresie mocy od 2,5 do 130 MWt i rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut.

Co to daje?

- Jeszcze w tym sezonie grzewczym mieszkańcy Gdańska i Sopotu będą mieli możliwość skorzystania z ciepła wyprodukowanego w nowej kotłowni. A zima szykuje się sroga, więc otwieramy ją w samą porę. Poza tym to projekt istotny także z innego punkty widzenia. Erbud się zmienia, aspirujemy do roli lidera zielonej transformacji, dostaliśmy jako pierwsi w branży prestiżowy certyfikat EMAS, w rankingu „Liderów Klimatycznych” magazynu „Forbes” zajęliśmy pierwsze miejsce przed takimi firmami jak ING, Allegro, zostawiliśmy też w tyle bezpośrednią konkurencję.

Czy mają Państwo podobne realizacje na koncie?

- Nie mamy, ponieważ to pierwszy taki projekt w Polsce. Wybudowaliśmy natomiast pierwszą w Polsce zeroemisyjną spalarnię śmieci, nasza spółka ONDE to czempion w budownictwie dla OZE, rozkręcamy właśnie budownictwo modułowe w obiektach pod marką MOD21. Nowatorskie i ekologiczne kotły elektrodowe, niebywale przyszłościowe, świetnie dopełniają to nasze portfolio. Ponadto to była budowa niebywale skomplikowana. Super, że możemy pochwalić się teraz taką realizacją i z podniesioną głową będziemy zawalczyć o kolejne przetargi.

Co było wyjątkowego podczas tej budowy?

- Chociażby spektakularne dostawy tych kotłów, które świetnie by pasowały do programu „Megatransporty”. Waga kotła olejowo-gazowego to nawet 80 ton,  transportowaliśmy go specjalnie z Niemiec, proszę sobie wyobrazić, że długość zestawu ciężarowego wynosiła nawet 35 m. Do tego padał śnieg, był siarczysty mróz – zresztą cała realizacja fundamentów i betonowanie budynku działo się w środku zimy. Aby posadowić kotły olejowo-gazowe na stropie +8,1 m zbudowano podbudowę i dźwig gąsiennicowy klasy 2500 z uwagi na duży wysięg i tonaż kotłów. Coś spektakularnego!

Czy to była trudna budowa?

- Trudna to mało powiedziane, była szalenie trudna! Przypomnę, że startowaliśmy właściwie w momencie, gdy wybuchła pandemia, dyskutowano o zamknięciu wszystkich budów w Europie w obawie przed zakażeniem. Zmieniały się obostrzenia, okazało się, że trudno trzymać dystans, gdy pracuje się w zespołach. Musieliśmy wprowadzić rotację na zespole, zorganizować pracę zmianową na nowo. Mimo to rozpoczęliśmy budowę z ponad miesięcznym opóźnieniem, co było skutkiem późniejszego otrzymania prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę. Oczywiście nadrobiliśmy to opóźnienie, by wstęgę przecinać w obiecanym przed dwoma laty momencie.

 Jak liczny był zespół zaangażowany w projekt?

- W szczytowym momencie mieliśmy na budowie nawet 200 pracowników. Sam zespół nadzoru Erbudu liczył 10 osób, średnia wieku poniżej 40 lat – to o tyle istotne, że to młodzi ludzie chcieli zdobywać doświadczenie przy tym pionierskim projekcie. Cieszę się, że mamy ich w zespole, bo z takim projektem na koncie możemy startować w kolejnych przetargach.

Co istotne – patrząc na statystyki w tym roku nieco wzrosła liczba wypadków na budowach, na co wpływ oczywiście ma szalejąca koniunktura. Nasza budowa przebiegła całkowicie bezwypadkowo, dzięki czemu zdobyliśmy pierwsze miejsce w konkursie „Buduj bezpiecznie”, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy w Gdańsku. To miłe uwieńczenie prezydencji Erbudu w prestiżowym „Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, które zrzesza 14 największych graczy w naszej branży.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022