Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Codzienny Puls Rynku: W oczekiwaniu na decyzje banków centralnych

Autor: DM IDMSA
Dodano: 05-06-2008 11:54

Wczorajsze sesje w Stanach Zjednoczonych zakończyły się małymi wzrostami indeksów chociaż początek sesji mógł zwiastować znaczenie lepszą końcówkę nototań.

Korzystne dla byków okazały się informacje makroekonomiczne. Lepszy od oczekiwań raport ADP pokazał wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym, również lepszy od oczekiwań okazał się odczyt wskaźnika ISM dla sektora usługowego.

Kolejnym sprzyjającym czynnikiem dla giełd okazała się taniejąca ropa naftowa. Gracze nie skorzystali jednak z tak korzystnego pakietu informacji, a indeksy oddały znaczną część wypracowanych wzrostów. Po raz kolejny najlepiej zachowywał się Nasdaq, który zyskał 0,91 proc.

Pogorszeniu się nastrojów sprzyjała nie najlepsza atmosfera panująca wokół branży finansowej. Takie nastroje przeniosły się również do Azji, gdzie część indeksów rosła (np. Chiny), a część zakończyła notowania spadami (Nikkei). Dziś najważniejszymi wydarzeniami będą posiedzenia banków centralnych. Najpierw swoją decyzję ogłosi Bank Anglii, a następnie ECB. W obu przypadkach spodziewana jest decyzja pozostawiająca stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Uwaga inwestorów będzie się skupiała na konferencji szefa ECB J.C. Tricheta, rynek spodziewa się jastrzębiej retoryki i podkreślenie walki z wysoką inflacją.

Poza decyzjami banków centralnych ukażą się jeszcze dane makro. Najpierw z Niemiec: dynamika zamówień przemysłowych, a o 14:00 ukażą się amerykańskie dane o liczbie nowo rejestrowanych bezrobotnych. Dane nie powinny mieć większego wpływu na rynek, z uwagi na inne wydarzenia ( posiedzenia banków centralnych) w dniu dzisiejszm.

EURPLN

Kurs EURPLN nadal zachowuje się stabilnie, a złoty pozostaje relatywnie silny. Dziś rano eurozłoty odbił się od górnego ograniczenia klina i zmierza najbliższego wsparcia. Jest to poziom 3,3661. Najblizszy opór to 3,3780 dzisiejsze maksimum, natomiast wyżej umiejscowiony jest rejon najwyższego notowania z wtorku poziom 3,3821. DZiś wydarzeniem dnia będzie konferencja prasowa szefa ECB. Spodziewana jest jastrzębia retoryka, na którą rynek jest przygotowany. W ciągu kilku najbliższych dni kurs powinien wybić się z klina, możliwe, że wybicie nada kierunek kursowi w najbliższym czasie.

EURUSD

W dniu dzisiejszym rynek będzie oczekiwał na sygnały płynące ze strony Europejskiego Banku Centrsalnego. Spodziewana jest decyzja pozostawiająca stopy procentowe na tym samym poziomie, natomiast jeśli chodzi o konferencję prasąwą to tu również zaskoczenia nie powinno być. Inna retoryka niż jastrzebia byłaby dla rynku zaskoczeniem. DZiś kurs EURUSD zszedł nieco poniżej wsparcia jakim był dołek z 12 maja 1,5392, a następnie doszło do odbicia. Najbliższy opór to rejon 1,5515 - 1,5547, najbliższe wsparcie to dzisiejsze minimum na poziomie 1,5389.

GBPUSD

Dziś rynek będzie skupiał swoją uwagę na decyzji banków centralnych (ECB, BoE). Spodziewane jest pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Para GBPUSD zmierza do kolejnego wsparcia jakim jest poziom 1,94. Układ średnich, a także sytuacja na oscylatorach preferuje stronę podażową. Na dodatek Bank Anglii przedłuża przerwę pomiędzy kolejnymi obniżkami stóp procentowych ze względu na rosnacą inflację. Wczoraj z kolei mieliśmy kolejny sygłał mówiący o słabnącej gospodarce w Wielkiej Brytanii - odczyt indeksu PMI dla sektora usług spadł do poziomu 49,8 pkt. Ta informacja wraz z poniedziałkową o spadku PMI w sektorze wytwórczym stanowi silny argument za obniżką stóp na kolejnych posiedzeniach dla BoE.

USDJPY

Dziś rano kurs USDJPY dokonał udanego testu oporu na poziomie 105,6 jena. Po kilku wcześniejszych nieudanych próbach taka sytuacja upawdopodabnia ruch wzrostowy do poziomu 107,84, gdzie przebiega wzrostowa linia trendu. Wcześniej kurs napotka przeszkodę w postaci poziomu 106,85 jest to dołek (60 min.) z 22 lutego. Wydaje się, że atmosfera na rynkach giełdowych powinna sprzyjać zwyżce dolarjena, po wczorajszym zachowaniu indeksy w USA nadal mają szansę na wygenerowanie ruchu wzrostowego w najbliżsym czasie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021