Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Analitycy: warto kupować akcje

Autor: Parkiet
Dodano: 06-06-2008 07:23

Mimo że eksperci domów maklerskich na ogół obniżają wyceny spółek, to są one najczęściej i tak wyższe niż kursy akcji. Dlatego wśród analityków panuje optymizm.

Po jedenastu miesiącach od rozpoczęcia bessy (szczyt WIG-u przypadł na 6 lipca 2007 r.) wśród analityków domów maklerskich przeważa optymizm. Do takiego wniosku skłaniają "Parkiet" zestawione rekomendacje, jakie ukazały się w ostatnich czterech tygodniach. W 58 proc. zaleceń specjaliści radzą kupowanie lub akumulowanie akcji. Rekomendacje sprzedaży to nieliczne wyjątki.

Jednocześnie jednak analitycy przyznają, że fundamentalna wartość większości spółek maleje. To efekt m.in. pogorszenia wyników finansowych pod wpływem wzrostu kosztów surowców, energii i wynagrodzeń, umocnienia złotego, czy też spadku cen produktów. Eksperci negatywnie zareagowali również na planowane przejęcia w sektorze mediów, na które pieniądze będą musiały wyłożyć Agora i TVN.

Dlaczego zatem analitycy nadal zalecają inwestowanie w akcje? Ich zdaniem, trwający od niemal roku spadek kursów w wielu przypadkach z nawiązką zdyskontował pojawiające się zagrożenia. Normą stało się, że wyceny analityków są wyższe niż kursy giełdowe. Jak zapewniają eksperci, na dłuższą metę polecane przez nich akcje powinny przynieść zyski, nawet jeśli w najbliższej przyszłości rynek pozostanie słaby z powodu niepewności co do koniunktury gospodarczej w USA i braku świeżej gotówki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021