Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Start-upy, wodór i mały atom - Tauron szuka nowych dróg rozwoju

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 15-12-2021 20:00

Poszerzenie współpracy ze startupami, wykorzystane wodoru na dużą skalę oraz udział we wdrażaniu małych reaktorów jądrowych (SMR) to tylko kilka elementów nowych działań, które podejmuje lub planuje Tauron. Rozmawiamy z Patrykiem Demskim, wiceprezesem grupy.


Tym razem gościem podcastu "Energetyczne środy z Tauronem" jest Patryk Demski, wiceprezes grupy. Cykliczne rozmowy to efekt współpracy energetycznej firmy i naszego portalu. Rozmów można słuchać na większości platform podcastowych, dostępnych w Polsce, m.in. Apple Podcasts i Spotify.


Tauron chce poszerzyć współpracę ze start-upami. Grupa w ramach akceleratora Tauron Progres chce poszukiwać nowatorskich rozwiązań w sześciu obszarach rozwojowych.

Tauron przetestuje najlepsze zgłoszone pomysły na swojej infrastrukturze, pokryje nawet 200 tys. zł kosztów związanych z technologicznym rozwojem projektu oraz zaoferuje wsparcie ekspertów merytorycznych oraz analityków. Dzięki temu startup zyska nie tylko wsparcie, ale także weryfikację założeń swojej koncepcji.

46 pilotaży 

- Dla nas to przede wszystkim szansa na pozyskanie nowatorskich rozwiązań, które do tej pory nie były szeroko dostępne na rynku. Startupy natomiast zyskają możliwość szybkiej weryfikacji swoich pomysłów, pilotażowego wdrożenia wraz ze wsparciem finansowym, a w przypadku sukcesu pilotażu, możliwość podjęcia szerokoskalowej współpracy – mówi Patryk Demski.

W nowej formule działania Tauron Progres szukać będzie rozwiązań z kilku energetycznych obszarów. W obrębie dystrybucji – pomysłów, które zwiększą efektywność i rozwój sieci, w obrębie wytwarzania OZE – koncepcji wspierających zarządzanie, utrzymanie oraz efektywność tej infrastruktury, w obszarze wytwarzania i dystrybucji ciepła – nowych technologii, wspierających zieloną transformację i efektywność operacyjną sektora. Nie bez znaczenia pozostaje też segment technologii wodorowych. Tu firma stawiać będzie na rozwiązania usprawniające proces produkcji zielonego wodoru. Dodatkowo Tauron szuka też praktycznych narzędzi, które staną się wsparciem dla obsługi klienta oraz procesu cyfryzacji.

Tauron Progres funkcjonuje w grupie od 2019 roku, a wcześniej firma była zaangażowana w zewnętrzne programy akceleracyjne m.in. KPT ScaleUp. Do tej pory grupa przeprowadziła na swojej infrastrukturze 46 pilotaży. Dziś rozwiązania przygotowane przez startupy wykorzystywane są m.in. w obszarze obsługi klienta i elektromobilności.


Reaktory małe i wysokotemperaturowe 

Ostatnio w Polsce dużo się mówi o budowie małych reaktorów jądrowych (SMR). W tym kierunku patrzy także Tauron. 

- To ważne dla nas z punktu widzenia dostosowania technologicznego do istniejących wyzwań. SMR to dzisiaj technologia będącą wciąż w fazie tworzenia, ma problemy do rozwiązania np. w zakresie bezpieczeństwa, ale ma w sobie ogromny potencjał - ocenia Patryk Demski. 

Przypomina, że Tauron już uczestniczył w projekcie badawczym pod kątem wdrożenia energetyki jądrowej, z potencjalnym uwzględnieniem możliwości zastosowania reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) w układach kogeneracyjnych. Ocenia się, że technologia reaktorów wysokotemperaturowych otwiera nowe możliwości bezemisyjnego, stabilnego, bezpiecznego i taniego zasilania polskiego przemysłu chemicznego ciepłem przemysłowym i energią. Wykorzystanie ciepła z reaktorów wysokotemperaturowych może pozwolić m.in. na produkcję wodoru dla potrzeb codziennego transportu.

- Reaktory SMR są innym rozwiązaniem, ale na pewno dla naszego koncernu bardzo ciekawym i prowadzimy analizy w tym zakresie - opowiada Patryk Demski. 

Jak mówi, Tauron przygląda się współpracy PKN Orlen z grupą Synthos w zakresie technologii SMR. 

- Jesteśmy jednym z największych dystrybutorów energii w Polsce, ale nasi klienci stawiają przed nami także inne zadania. Dzisiaj wszyscy inwestorzy przychodzący do Taurona Dystrybucji chcą zielonej energii, zlecają nam zadania ze smart meteringu i optymalizacji zużycia energii. Chcemy być technologicznym partnerem, zarówno dla partnerów biznesowych jak i samorządów w zakresie transformacji energetycznej - deklaruje Patryk Demski.

Doświadczenia z wodorem

Tauron chce zaangażować się także w wykorzystanie wodoru. Grupa ma już tu pierwsze doświadczenia. Zrealizowała projekt, którego celem było przekształcenie CO2, wychwyconego z bloków energetycznych, w syntetyczny gaz ziemny (SNG). Metan powstaje w wyniku reakcji CO2 z wodorem pochodzącym z elektrolizy wody. Proces ten może być zasilany nadwyżką taniej energii wytworzonej np. ze źródeł odnawialnych w tzw. dolinach obciążeń (przy zmniejszonym zapotrzebowaniu, np. nocą).

Technologia jest więc nie tylko perspektywicznym rozwiązaniem dla wykorzystania CO2, ale również sposobem na magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z niesterowalnych źródeł energii – farm wiatrowych czy ogniw fotowoltaicznych. Produktem ubocznym procesu jest tlen.

Obecnie Tauron przygotowuje się do udziału w kolejnym, międzynarodowym projekcie badawczym dotyczącym wykorzystania wodoru. 

.- Wodór jest ciekawym elementem poszukiwań i badań. Mamy fundamentalne podstawy do tego, aby wodór był obecny nie tylko w strategii segmentu ciepłownictwa, ale jako jeden z filarów transformacji - przekonuje Patryk Demski. Jak mówi, Tauron chce być aktywnym uczestnikiem Śląskiej Doliny Wodorowej. 

 Czytaj także: Nowy harmonogram prac naprawczych bloku energetycznego w Jaworznie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022