Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Roboty dostarczają zakupy pod drzwi mieszkań w Korei Południowej

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 24-12-2021 13:55

Południowokoreańska firma Baedal Minjok, należąca do lokalnego potentata Woowa Brothers, uruchomiła dostawę jedzenia za pomocą innowacyjnego robota Delidrive.

Na razie usługa dostępna jest jedynie dla grupy mieszkańców kompleksu Alleyway Gwanggyo w pobliżu miasta Suwon. Jak podaje producent, jest to pierwszy tego rodzaju robot, który potrafi dostarczyć produkt wprost pod drzwi zamawiającego. W przyszłości Delidrive będzie dostępny w rosnącej ilości lokalizacji, co pozwoli na zautomatyzowaną dostawę jedzenia z restauracji na krótkich odcinkach.

Jak podaje portal The Korea Herald przygotowania do wprowadzenia Delidrive wymagały wiele czasu oraz testów. Ten sam producent udostępnił swoim klientom podobnego robota jeszcze w sierpniu zeszłego roku. Wcześniejsza wersja potrafiła dostarczyć jedzenie z restauracji pod drzwi budynku zamawiającego. Od początku października Baedal Minjok wypróbował swoje urządzenie w 200 rożnych sytuacjach, upewniając się co do zachowania maszyny w zmiennych warunkach. 

Czytaj także: Drony dostarczą prąd w rejonach dotkniętych katastrofami

Obecnie Delidrive dostępny jest dla ponad tysiąca mieszkańców kompleksu mieszkalno-handlowego Alleyway Gwanggyo. Od momentu dokonania zakupu robot potrzebuje ok. 20 min, aby zamówienie trafiło z pobliskiej restauracji pod drzwi mieszkania znajdującego się na osiedlu. Klienci muszą jedynie skorzystać z aplikacji Baemin, najpopularniejszego narzędzia do zamawiania jedzenia online w Korei Południowej. Robot będzie w stanie dotrzeć we właściwie miejsce dzięki odczytaniu kodów QR znajdujących się przy drzwiach każdego z nich. 

Jak twierdzi Kim Yo-seob, szef działu robotyki firmy Woowa Brothers, tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane na krótkich odcinkach, np. w kompleksach mieszkalnych i galeriach handlowych. Takie dystanse niechętnie obsługiwane są przez dostawców, kreując tym samym lukę dla autonomicznych urządzeń. Roboty odciążyłyby przede wszystkim właścicieli małych biznesów, którzy posiadają ograniczone zasoby ludzkie.

Tego rodzaju rozwiązanie znajdują niezwykle podatny grunt w Korei Południowej. Jest to jeden z największych rynków dostaw jedzenia za pomocą aplikacji na świecie - jak podaje agencja Yonhap wart był 8,6 mld dolarów w 2019 r. Co więcej, według The Korea Herald jest to kraj o drugim największym na świecie poziomie zrobotyzowania przemysłowego. Na 10 tys. pracowników przypadają tu 774 roboty. Synergia tych dwóch obszarów sprawia, że Korea Południowa jest dziś globalnym pionierem w obszarze automatyzacji dostaw, a południowokoreańskie innowacje kształtować nasze metody konsumpcji w przyszłości.

Więcej komentarzy na temat Azji na stronie Instytutu Boyma

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023