Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Izrael nie pozwoli, by Iran miał broń nuklearną

Autor: PAP/DC
Dodano: 27-12-2021 15:41

Izrael nie pozwoli, by Iran stał się krajem o potencjale nuklearnym - oświadczył w poniedziałek na Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu szef dyplomacji Izraela Jair Lapid. Wypowiedź padła na kilka godzin przed wznowieniem negocjacji dotyczących umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku (JCPOA).

Ósma runda negocjacji światowych mocarstw z Iranem na temat możliwości powrotu do umowy rozpocznie się w poniedziałek wieczorem w Wiedniu - przypomniał izraelski dziennik "the Jerusalem Post".

- Dziś zostaną wznowione negocjacje w Wiedniu. Głównym celem i wyzwaniem polityki zagranicznej Izraela będzie zapobiegnięcie rozwojowi irańskiego programu nuklearnego - mówił Lapid.

- Oczywiście wolimy działać w międzynarodowej kooperacji, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, będziemy działać sami. Obronimy się sami  - tłumaczył izraelski minister spraw zagranicznych.

- Izrael nie sprzeciwia się osiągnieciu umowy. Sprzeciwiamy się jedynie takiej umowie, która nie pozwoliłaby na monitorowanie irańskiego programu nuklearnego, czy przepływu irańskich pieniędzy i kontaktów tego państwa z siecią organizacji przestępczych - tłumaczył.

Jak przypomina "JT", Izrael sprzeciwiał się pierwotnej umowie z Iranem z 2015 roku.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a sześcioma mocarstwami światowymi (USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami oraz Niemcami) zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi produkcję broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023