Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Niemcy i Austria potrzebują jeszcze więcej imigrantów

Autor: Tomasz Wolf
Dodano: 29-12-2021 14:39

Gospodarka Europy wkrótce będzie usilnie zabiegać o imigrantów zarobkowych. Starzenie się społeczeństw zagraża dobrobytowi w Europie. W ciągu najbliższych dwunastu lat austriackim firmom zabraknie 540 tys. pracowników, nie da się więc uniknąć migracji ukierunkowanej - donosi austriacki dziennik "Die Presse".

Niemiecka gospodarka już szuka pracowników w Indonezji, Meksyku i Kolumbii. Austria nadal ma niewielki bufor kadr. Kraj zawdzięcza to dużemu napływowi ludności po wojnie domowej w Jugosławii. Ale starzenie się społeczeństwa staje się poważnym problemem również dla austriackiego rynku pracy - zaznacza "Die Presse".

Christian Helmenstein, główny ekonomista Federacji Przemysłowców, zakłada w swoich obliczeniach, że w austriackiej gospodarce w ciągu najbliższych dwunastu lat zabraknie 540 tys. pracowników. Natomiast niemiecka Federalna Agencja Zatrudnienia opublikowała badanie, zgodnie z którym bez środków zaradczych do 2035 roku w Niemczech brakowało będzie około siedmiu milionów pracowników. Federacja Przemysłowców podkreśla, że na każdego zdolnego do pracy potencjalnego pracownika w Austrii byłyby wówczas dwie konkurencyjne oferty z sąsiednich Niemiec.

- Zwłaszcza w uprzemysłowionych krajach Bawarii i Badenii-Wirtembergii, czyli tuż za naszą granicą, z przyjemnością przyjmą dobrze wyszkolonych pracowników z Austrii - ocenia Christian Helmenstein.

Dodaje, że Ministerstwo Gospodarki Badenii-Wirtembergii kontynuuje program opieki nad integracją uchodźców na rynku pracy i udostępnia na ten cel 1,8 mln euro.

Potwierdza to przewodniczący zarządu Federalnej Agencji Zatrudnienia w Niemczech, który wezwał rząd do sprowadzenia większej liczby imigrantów do kraju. Ocenia, że Niemcy potrzebują około 400 tys. imigrantów rocznie, ważne jest jednak, aby była to migracja ukierunkowana.

Kraje Europy Wschodniej bronią się przed odpływem wykwalifikowanych kadr. Robią wszystko, aby zapewnić swoim obywatelom pozostanie we własnym kraju lub powrót z migracji zarobkowej - komentuje "Die Presse". Na przykład w Rumunii, zgodnie z ustawą, specjaliści IT nie płacą podatku dochodowego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022